• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOlej opałowy zamiast gazu?

Olej opałowy zamiast gazu?

Ogrzewanie szklarni… Kwestia, która w dobie kryzysu energetycznego stała się jednym z największych utrapień producentów. Wszelkie surowce energetyczne są bowiem ciężko dostępne, a ich ceny przekraczają akceptowalne granice. Z tego względu rolnicy, którzy dotychczasowo wykorzystywali wyłącznie instalacje gazowe, domagają się zmiany przepisów dotyczących oleju opałowego.

Sytuacja na rynku gazu osiągnęła punkt krytyczny. Rachunki, które muszą pokryć producenci zajmujący się uprawą w szklarniach są ogromne. Stawki za ogrzanie obiektu o powierzchni 2 hektarów wzrosły bowiem w Belgii z 50 do 600 tys. euro. Wszystko zależne jest jednak od podpisanego kontraktu i zdarza się, że ceny są nawet 15-20 krotnie wyższe.

Stawia to opłacalność produkcji pod niemałym znakiem zapytania… W związku z tym wielu rolników zastanawia się nad rezygnacją z upraw. Alternatywą pozostaje produkcja w niższych temperaturach, jednak będzie to miało poważny wpływ na ilość i jakość uzyskanych plonów, terminy zbiorów, liczbę koniecznych pracowników a także na ceny…

W ramach przypomnienia, belgijscy producenci szklarniowi od 2006 roku masowo zrezygnowali z wykorzystywania oleju opałowego i przestawili się na instalacje gazowe. Z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację coraz więcej mówi się jednak o powrocie do poprzedniego rozwiązania. Co prawda jest to niekorzystne dla klimatu, jednak aktualne warunki wymagają złamania prawa…

W Belgii wciąż istnieje wielu producentów, którzy posiadają kocioł olejowy w połączeniu z instalacją gazową. Stanowi to dla nich dodatkowe zabezpieczenie w przypadku awarii. Wymagane zezwolenia zdążyły jednak wygasnąć. Zdaniem belgijskiego stowarzyszenia rolników, tymczasowy powrót do ogrzewania z wykorzystaniem oleju powinien zostać ułatwiony, gdyż cena owego surowca „tylko” się podwoiła.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Istotny jest również zakaz obowiązujący od początku 2022 roku w Holandii. Tyczy się on instalacji nowych kotłów na olej opałowy, gdy istnieje możliwość skorzystania z pobliskiej sieci gazowej. Co prawda, w niektórych przypadkach istnieje możliwość dostosowania istniejących instalacji, niemniej, rozwiązanie nie cieszy się na ten moment popularnością. Niektórzy producenci, pod naporem olbrzymich kosztów produkcji, przestawiają się jednak na stosowanie oleju napędowego.

Źródło: fruitveb.hu / nieuweoogst.nl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl