yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOrganiczny lakier z … wytłoków po pomidorach

Organiczny lakier z … wytłoków po pomidorach

Dziś informacja raczej w formie ciekawostki, ale być może za kilka lat usłyszymy o tym rozwiązaniu znacznie więcej. Otóż, międzynarodowy zespół ekspertów pracuje nad wytworzeniem lakieru z odpadów po przetwarzaniu pomidorów. Lakier będzie służył między innymi do zabezpieczania metalowych pojemników na żywność czy puszek z przetworami i napojami.

Aktualnie przy produkcji puszek i pojemników metalowych używa się przede wszystkim stali i aluminium. W kontakcie z wilgocią na pewno ulegałyby korozji. Dlatego wnętrze pojemników dla bezpieczeństwa pokrywa się cienką warstwą, na którą składa się tworzywo sztuczne. Zdania co do jego bezpieczeństwa są podzielone.

Dlatego międzynarodowy zespół ekspertów, kierowany przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa Subtropikalnego i Śródziemnomorskiego „La Mayora” w Maladze oraz Instytutu Nauk o Materiałach w Sewilli postanowił zbadać czy wytłoki po pomidorach mogą spełniać rolę bezpiecznego lakieru.

Sam proces przetwarzania wytłoków w celu uzyskania docelowego produktu jest nieco skomplikowany. Bardzo upraszczając, wytłoki są wypalane słońcem, wysoką temperaturą, poddawane są mieleniu i łączone z sodą kaustyczną itd. Końcowym etapem jest uzyskanie woskowatego związku – lipidu. Po rozpuszczeniu w etanolu uzyskuje się lakier.

Może on zostać wykorzystany do spryskania materiałów stosowanych do pakowania żywności, które wykonane są z np. z aluminium (najlepsze efekty). Po kolejnej obróbce cieplnej, która utwardza, tworzy się niezawodna warstwa oddzielająca metal od żywności.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dziś możemy być sceptykami, ale w przyszłości może będzie to dobre rozwiązanie.

Więcej informacji na: biotech-spain.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl