Ostatni moment, by wyrazić swoją opinię w kwestii ograniczenia stosowania ŚOR

Plany Unii Europejskiej dotyczące redukcji stosowania środków ochrony roślin niewątpliwie stanowią realne wyzwania dla rolników, ponieważ obawiają się oni braku skutecznych narzędzi w zwalczaniu agrofagów. Istnieje jednak możliwość wyrażenia swojej opinii, która finalnie może okazać się kluczowa w sprawie. Takie rozwiązanie wygaśnie w dniu dzisiejszym (19 września).

Uwagi można zgłaszać w języku polskim wyłącznie poprzez formularz, który znajdą Państwo tutaj. Należy uruchomić przycisk „zamieść opinię”. W celu wyrażenia opinii należy założyć konto lub zalogować się przy użyciu konta istniejącego w innym serwisie, np. Google. Uwagi można zgłaszać do 19 września roku bieżącego!

Projekt rozporządzenia, poprzez zawarte w nim rozwiązania, będzie niezwykle ważny dla przyszłości europejskiego rolnictwa. W projekcie zawarto m.in. mechanizmy służące realizacji celów strategii „od pola do stołu” w zakresie środków ochrony roślin. Jak wiadomo, zużycie środków ochrony roślin w Polsce w przeliczeniu na powierzchnię upraw jest niższe od średniej wartości dla Unii Europejskiej i niższe niż w szeregu państw o podobnych warunkach rolniczych i klimatycznych. Proponowane dotychczas rozwiązania nie uwzględniają odpowiednio sytuacji poszczególnych państw członkowskich, a także są nieodpowiednie w kontekście realizacji zakładanych celów.

Podstawowe zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim:

  • proponowanego w projekcie ograniczenia stosowania środków ochrony roślin – ujęte w projekcie arbitralnie cele redukcyjne nie mają poparcia naukowego i nie uwzględniają aktualnych wyzwań dla rolnictwa związanych ze zmianami klimatycznymi czy rozprzestrzenianiem się nowych agrofagów,
  • zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach uznanych za wrażliwe, w tym na obszarach NATURA 2000 i w ochronie lasów,
  • licznych nowych obciążeń nakładanych na rolników i administrację.

W ocenie środowiska rolniczego ujęte w projekcie rozwiązania miałyby istotny negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego, w tym polskiego, rolnictwa. Na domiar złego, prowadziłyby do zwiększenia uzależnienia od importu żywności. Powyższe zagrożenia są szczególnie aktualne w kontekście zdarzeń zakłócających łańcuchy dostaw, jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie.

Czy złożenie opinii może mieć realny wpływ na sprawę? Oczywiście… Potwierdzeniem tego jest rezygnacja ze zmiany przepisów dotyczących biopaliw. To właśnie opinia środowisk rolniczych, które bardzo mocno zabiegały o to, żeby nie następowała proponowana redukcja maksymalnej zawartości biokomponentu w paliwie do 60 czy nawet 75 procent, okazała się kluczowa. Po wielu spotkaniach z przedstawicielami przemysłu paliwowego i środowisk rolniczych resort podjął decyzję o pozostawieniu zawartości biokomponentu w paliwie na dotychczasowym poziomie. Tak więc, wyrażenie swojej opinii w kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin może mieć bardzo duże znaczenie…

Źródło: WIR / MRiRW

Related Posts

  1. Uprawa papryki polowej Seminis

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności