yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOstatni moment, by wyrazić swoją opinię w kwestii ograniczenia stosowania ŚOR

Ostatni moment, by wyrazić swoją opinię w kwestii ograniczenia stosowania ŚOR

Plany Unii Europejskiej dotyczące redukcji stosowania środków ochrony roślin niewątpliwie stanowią realne wyzwania dla rolników, ponieważ obawiają się oni braku skutecznych narzędzi w zwalczaniu agrofagów. Istnieje jednak możliwość wyrażenia swojej opinii, która finalnie może okazać się kluczowa w sprawie. Takie rozwiązanie wygaśnie w dniu dzisiejszym (19 września).

Uwagi można zgłaszać w języku polskim wyłącznie poprzez formularz, który znajdą Państwo tutaj. Należy uruchomić przycisk „zamieść opinię”. W celu wyrażenia opinii należy założyć konto lub zalogować się przy użyciu konta istniejącego w innym serwisie, np. Google. Uwagi można zgłaszać do 19 września roku bieżącego!

Projekt rozporządzenia, poprzez zawarte w nim rozwiązania, będzie niezwykle ważny dla przyszłości europejskiego rolnictwa. W projekcie zawarto m.in. mechanizmy służące realizacji celów strategii „od pola do stołu” w zakresie środków ochrony roślin. Jak wiadomo, zużycie środków ochrony roślin w Polsce w przeliczeniu na powierzchnię upraw jest niższe od średniej wartości dla Unii Europejskiej i niższe niż w szeregu państw o podobnych warunkach rolniczych i klimatycznych. Proponowane dotychczas rozwiązania nie uwzględniają odpowiednio sytuacji poszczególnych państw członkowskich, a także są nieodpowiednie w kontekście realizacji zakładanych celów.

Podstawowe zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim:

  • proponowanego w projekcie ograniczenia stosowania środków ochrony roślin – ujęte w projekcie arbitralnie cele redukcyjne nie mają poparcia naukowego i nie uwzględniają aktualnych wyzwań dla rolnictwa związanych ze zmianami klimatycznymi czy rozprzestrzenianiem się nowych agrofagów,
  • zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach uznanych za wrażliwe, w tym na obszarach NATURA 2000 i w ochronie lasów,
  • licznych nowych obciążeń nakładanych na rolników i administrację.

W ocenie środowiska rolniczego ujęte w projekcie rozwiązania miałyby istotny negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego, w tym polskiego, rolnictwa. Na domiar złego, prowadziłyby do zwiększenia uzależnienia od importu żywności. Powyższe zagrożenia są szczególnie aktualne w kontekście zdarzeń zakłócających łańcuchy dostaw, jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy złożenie opinii może mieć realny wpływ na sprawę? Oczywiście… Potwierdzeniem tego jest rezygnacja ze zmiany przepisów dotyczących biopaliw. To właśnie opinia środowisk rolniczych, które bardzo mocno zabiegały o to, żeby nie następowała proponowana redukcja maksymalnej zawartości biokomponentu w paliwie do 60 czy nawet 75 procent, okazała się kluczowa. Po wielu spotkaniach z przedstawicielami przemysłu paliwowego i środowisk rolniczych resort podjął decyzję o pozostawieniu zawartości biokomponentu w paliwie na dotychczasowym poziomie. Tak więc, wyrażenie swojej opinii w kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin może mieć bardzo duże znaczenie…

Źródło: WIR / MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl