Ostatnie dni niższego VAT-u na ŚOR, nawozy i paliwo

fot. Pixabay

Aktualny rok dobiega ku końcowi a wraz z nim rządowa tarcza antyinflacyjna, mianowicie niższy VAT na środki ochrony roślin, nawozy oraz paliwo. 1 stycznia wiązał się więc będzie z podwyżką cen…

Środki ochrony roślin oraz nawozy były dotychczas tańsze o 8%. Tyle wynosi bowiem VAT, który został obniżony do 0% w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie okazało się jednak niezgodne z prawem Unii Europejskiej, przez co Polska musiała z niego zrezygnować.

Nieco wyższy wzrost będziemy mogli zaobserwować w przypadku paliw. Tarcza antyinflacyjna obniżała w tym przypadku poziom VAT-u z 23% do 8%. Największą różnicę odczujemy z kolei na rynku energii. Wraz z dniem 1 stycznia aktualnie obowiązujące 5%  podatku zwiększy się do 23%. Co prawda wprowadzono tutaj wsparcie pod postacią zamrożonych cen, niemniej… Ceny te nie uwzględniają VAT-u i obowiązują tylko do momentu przekroczenia ustalonego limitu.

O ile w przypadku energii ciężko mówić o uzupełnieniu zapasów, tak w przypadku środków ochrony roślin, nawozów i paliw jest to jak najbardziej możliwe. Kwestia ta wciąż wiąże się jednak z dużą niepewnością. Sytuacja na rynku nie kieruje się bowiem w stronę poprawy. Co gorsza… Nikt nie jest w stanie przewidzieć co przyniesie przyszłość.

Wśród wymienionych produktów warto jednak zwrócić uwagę na środki ochrony roślin. Wzrost cen jest tutaj zauważalny w nieco niższym stopniu. W przeciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy również zdecydowanie niższe wahania cenowe niż w przypadku nawozów. Uzupełnienie zapasów przed doliczeniem dodatkowych 8% wydaje się więc być rozsądnym wyjściem z sytuacji.

Mówiąc o nawozach i paliwie zdecydowanie ciężej jest podjąć decyzję. Co prawda cenniki nawozów w ostatnim czasie zostały zaktualizowane i prezentują wyższe ceny, niemniej, rynek ten jest w dużej mierze uzależniony od notowań gazu. Podobnie wygląda to w przypadku paliw, gdzie głównym czynnikiem wpływającym na ich koszt są notowania ropy.

Zdaniem wielu w najbliższym czasie nie nastąpią jednak gwałtowne spadki, które byłyby korzystne dla producentów. Idąc za tym, powrót do wyższych stawek VAT wiązał się będzie z dodatkowymi kosztami. Co więcej, zakończenie tarczy antyinflacyjnej może również znaleźć odzwierciedlenie w wyższej inflacji, która już teraz pozostaje na rekordowo wysokim poziomie.

Uzupełniacie zapasy przed końcem bieżącego roku czy czekacie na rozwój wydarzeń?

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Pożar maszyn rolniczych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności