yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOstatnie dni niższego VAT-u na ŚOR, nawozy i paliwo

Ostatnie dni niższego VAT-u na ŚOR, nawozy i paliwo

Aktualny rok dobiega ku końcowi a wraz z nim rządowa tarcza antyinflacyjna, mianowicie niższy VAT na środki ochrony roślin, nawozy oraz paliwo. 1 stycznia wiązał się więc będzie z podwyżką cen…

Środki ochrony roślin oraz nawozy były dotychczas tańsze o 8%. Tyle wynosi bowiem VAT, który został obniżony do 0% w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie okazało się jednak niezgodne z prawem Unii Europejskiej, przez co Polska musiała z niego zrezygnować.

Nieco wyższy wzrost będziemy mogli zaobserwować w przypadku paliw. Tarcza antyinflacyjna obniżała w tym przypadku poziom VAT-u z 23% do 8%. Największą różnicę odczujemy z kolei na rynku energii. Wraz z dniem 1 stycznia aktualnie obowiązujące 5%  podatku zwiększy się do 23%. Co prawda wprowadzono tutaj wsparcie pod postacią zamrożonych cen, niemniej… Ceny te nie uwzględniają VAT-u i obowiązują tylko do momentu przekroczenia ustalonego limitu.

O ile w przypadku energii ciężko mówić o uzupełnieniu zapasów, tak w przypadku środków ochrony roślin, nawozów i paliw jest to jak najbardziej możliwe. Kwestia ta wciąż wiąże się jednak z dużą niepewnością. Sytuacja na rynku nie kieruje się bowiem w stronę poprawy. Co gorsza… Nikt nie jest w stanie przewidzieć co przyniesie przyszłość.

Wśród wymienionych produktów warto jednak zwrócić uwagę na środki ochrony roślin. Wzrost cen jest tutaj zauważalny w nieco niższym stopniu. W przeciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy również zdecydowanie niższe wahania cenowe niż w przypadku nawozów. Uzupełnienie zapasów przed doliczeniem dodatkowych 8% wydaje się więc być rozsądnym wyjściem z sytuacji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Mówiąc o nawozach i paliwie zdecydowanie ciężej jest podjąć decyzję. Co prawda cenniki nawozów w ostatnim czasie zostały zaktualizowane i prezentują wyższe ceny, niemniej, rynek ten jest w dużej mierze uzależniony od notowań gazu. Podobnie wygląda to w przypadku paliw, gdzie głównym czynnikiem wpływającym na ich koszt są notowania ropy.

Zdaniem wielu w najbliższym czasie nie nastąpią jednak gwałtowne spadki, które byłyby korzystne dla producentów. Idąc za tym, powrót do wyższych stawek VAT wiązał się będzie z dodatkowymi kosztami. Co więcej, zakończenie tarczy antyinflacyjnej może również znaleźć odzwierciedlenie w wyższej inflacji, która już teraz pozostaje na rekordowo wysokim poziomie.

Uzupełniacie zapasy przed końcem bieżącego roku czy czekacie na rozwój wydarzeń?

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl