yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
Aktualności„Papryka odrywa się od ziemi”

„Papryka odrywa się od ziemi”

Pod takim hasłem 21 lipca w podradomskim Ulowie  odbyło się spotkanie poświęcone bezglebowej uprawie papryki w tunelach foliowych. Prezentację nowej technologii uprawy papryki i oberżyny przygotowała firma Grow Concept i Sklep Ogrodniczy Edyta Grojecka we współpracy z firmami HM. Clause i Grupa Inco.


Producentem, który zdecydował się na wdrożenie prób uprawy bezglebowej w swoim gospodarstwie jest Tadeusz Zalewski. W trzech z 10 tuneli, w jakich plantator prowadzi produkcję, posadzono rośliny w matach z podłożem kokosowym. W dwóch z tych tuneli uprawiana jest papryka, w jednym – oberżyna. Rośliny można było porównać z tymi uprawianymi w sąsiednich tunelach metodą tradycyjną. O szczegółach przygotowania tunelu i zaplecza technicznego do uprawy bezglebowej, a także o samym prowadzeniu tego typu produkcji mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept.

Zaprezentowana podczas spotkania technologia spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony producentów z „rejonu paprykowego”, jak określa się tereny położone na zachód od Radomia ze względu na olbrzymi problem problem z chorobami powodującymi uwiądy roślin papryki, z jakimi się borykają. Papryka uprawiana jest tam w monokulturze, często przez dziesiątki lat na tych samych stanowiskach. Opracowanie efektywnej i opłacalnej technologii uprawy w „oderwaniu” od gleby pozwoliłoby rozwiązać ten palący problem.

Więcej na temat spotkania i szczegółów tego rozwiązania na łamach czasopisma „Szklarnie Tunele Osłony”.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl