Pierwszy ruch w kierunku obniżki cen pomidorów? [20.03.2023]

W ubiegłych tygodniach cena krajowych pomidorów malinowych pozostawała na niezmiennym i zarazem stabilnym poziomie. Sytuacja uległa jednak zmianie, a w notowaniach zaobserwować możemy pewien spadek…

Ostatnie tygodnie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach wiązały się ze stabilnym poziomem cenowym pomidorów. Producenci w ramach wynagrodzenia mogli oczekiwać bowiem stawek na poziomie 165,00 zł za 6 kilogramowy karton. W przeliczeniu na kilogram jest to 27,50 zł.

Wraz z biegiem czasu sytuacja uległa jednak zmianie. Nieco bardziej ciepłe i zarazem słoneczne dni przyspieszyły dojrzewanie, natomiast na rynku zaczęły pojawiać się zupełnie nowe oferty. W najbliższym okresie podaż najprawdopodobniej zacznie rosnąć, a to pociągnie za sobą ceny.

Na ten moment na rynku w Broniszach odnotowano korektę cenową pomidorów malinowych. Stawki oferowane producentom spadły bowiem o 5,00 zł na kartonie (6 kilogramów) do poziomu 160,00 zł. Tak więc, cena za kilogram wynosi aktualnie 26,66 zł. Taki stan rzeczy wpłynął także na konkurencyjne produkty z importu, których cena również spadła.

Mówiąc o konkurencji należy mieć jednak na względzie dość duże rozpiętości i wiele krajów pochodzenia. W ramach przykładu… Najtańsze warzywo z importu, mianowicie pomidor czerwony bez szypułki z Turcji, to ceny rzędu zaledwie 6,00-7,00 zł za kilogram. Konkurent z Hiszpanii w typie malinowym kosztuje natomiast 9,00-12,00 zł za kilogram.

Wraz ze wzrostem podaży polskich pomidorów ich cena będzie niestety spadać. Niemniej, importerzy będą zmuszeni dostosować się do panującej sytuacji i tym samym obniżyć koszt produktu z importu. Z czasem sprowadzanie towaru przestanie być opłacalne, a wtedy to polski pomidor zacznie odgrywać główną rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności