yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPoczątki importu cebuli na rynku w Broniszach

Początki importu cebuli na rynku w Broniszach [17.11.2022]

W aktualnym sezonie cebula radzi sobie zdecydowanie lepiej od pozostałych warzyw. Co prawda sezon nie należał do łatwych pod kątem uprawy, niemniej, stawki są o 100% wyższe w porównaniu do roku ubiegłego. Wkraczamy jednak w sezon zimowy a to wiąże się z napływem importu…

Sezon cebulowy. Uwzględniając warunki pogodowe oraz wysoką presję ze strony szkodników, zdecydowanie nie należał on do najłatwiejszych. W wielu regionach kraju panowała dotkliwa susza, która stwarzała potrzebę obfitego nawadniania. Niestety, nawet to nie uchroniło producentów przed stratami. Ponadto, uprawom zagrażały m.in. śmietka cebulanka oraz wciornastek tytoniowiec, co dodatkowo wpływało na spadek uzyskanego plonu.

Wszystko to zostało zaakcentowane przez rekordowo wysokie koszty produkcji. Zarówno zwykłe nawożenie, ochrona jak i inne zabiegi kosztowały producentów kilkukrotnie więcej. Spoglądając natomiast na ceny warzyw w obecnym sezonie możemy zauważyć, że w wielu przypadkach wzrosły one w małym stopniu. Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja cebuli. Rolnicy mogą bowiem oczekiwać wynagrodzenia na poziomie o 100% wyższym aniżeli w ubiegłym roku.

Ile więc wynoszą aktualne ceny cebuli na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach? Sytuacja pozostaje niezmienna już od dłuższego czasu. Stawki za krajowy produkt oscylują w granicach 30,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 2,00 zł za kilogram. W sprzedaży detalicznej producenci są natomiast w stanie uzyskać ceny przedstawiające się na poziomie 32,00 zł za worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 2,13 zł.

Istotna w handlu pozostaje jednak konkurencja, której na rynku warzyw niestety nie brakuje. Mowa rzecz jasna o imporcie. Zagraniczna cebula pojawiła się w aktualnym roku już w połowie października. Pierwsze sprowadzone partie miały na celu kontrolę pod kątem popytu. Jak się okazuje, wśród ofert wciąż znajdziemy produkt z zagranicy, który oferuje kilku importerów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Importowana cebula pochodzi z Holandii. Tak jak wspominaliśmy, podaż zagranicznego zamiennika nie jest jeszcze wysoka. Na ten moment stawki zatrzymały się nieco wyżej niż w przypadku krajowego produktu. Oscylują bowiem na poziomie 35,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 2,33 zł za kilogram.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl