Podwyżki dla kredytobiorców. Czy jest możliwe wsparcie?

fot. Pixabay

W ubiegłą środę Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zwiększyła poziom stóp procentowych. W dużej mierze jest to skutkiem wysokiej inflacji. Niemniej, drastycznie wpływa na kredytobiorców, a w tym – niestety rolników. W odpowiedzi rząd szykuje się na wprowadzenie form wsparcia. Czego możemy oczekiwać?

Kolejny już miesiąc z rzędu jesteśmy świadkami wzrostu stóp procentowych. Działanie ma co prawda pomóc w walce z dwucyfrową inflacją, niemniej, rolnicy obarczeni kredytami nie mają łatwo. Szczególnie mając na względzie aktualne koszty produkcji. Tak czy inaczej stopy wzrosły i nie jesteśmy w stanie w żaden sposób na to zareagować. O jakim wzroście mówimy tym razem?

1 punkt procentowy – aż tyle RPP podniosła główną stopę procentową. Z poziomu 3,5% skoczyliśmy na 4,5%. Może się wydawać, że wspomniana liczba to niedużo, jednak dla każdego kredytobiorcy to odczuwalny cios. W opinii publicznej wytworzyło się bezpodstawne przeświadczenie, że rolnicy jeżdżą drogim sprzętem a śmią narzekać na koszty. Szkoda, że rzeczywiście większość z naszych maszyn nie jest zakupiona bez udziału kredytów… Byłoby znacznie łatwiej, prawda?

Przykładowo, mówiąc o kredycie wynoszącym 300 000 zł, który rozłożony jest na 30 rat, musimy liczyć się z podwyżką rat rzędu około 200 zł. Co więcej, z przykrością obserwujemy doniesienia o możliwych, kolejnych wzrostach. Co prawda to tylko przewidywania, ale już w tym miesiącu wzrost stóp okazał się dwukrotnie od nich większy. Jak więc przetrwać ten okres…

Jak ustalili dziennikarze RMF FM rząd kończy prace nad programem wsparcia dla kredytobiorców. Wśród rozważanych możliwości znajdziemy mechanizm, który umożliwiałby zaciąganie niskoprocentowych, wieloletnich pożyczek na spłatę aktualnych długów. Co więcej, niewykluczone są również bezzwrotne dopłaty do kredytów, które miałyby być wypłacane przez rząd. Trzecie rozwiązanie natomiast zakłada ograniczenie marż kredytowych nakładanych przez banki.

Niestety, nic nie jest jeszcze pewne, a sami dobrze wiemy, że nie ma się co przedwcześnie nastawiać na przesłanki o wsparciu. Czas pokaże czy sami będziemy musieli poradzić sobie z przeciwnościami, czy w końcu uzyskamy jakąkolwiek pomoc. Tymczasem, sytuacja nie zapowiada się najlepiej.

Wiecie już, ile wzrosły wasze raty kredytów?

Źródło: rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności