reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Strona głównaAktualnościPolscy producenci szklarniowi z wizytą w Agriport A7 – holenderskie innowacje energetyczne...

Polscy producenci szklarniowi z wizytą w Agriport A7 – holenderskie innowacje energetyczne inspiracją dla branży

10 czerwca br. delegacja polskich producentów szklarniowych odwiedziła kompleks Agriport A7 w Holandii. Wizyta została zorganizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów we współpracy z firmą Koppert Polska. Spotkanie miało na celu zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi stosowanymi w uprawach pod osłonami w Niderlandach, które w ostatnich latach intensywnie dążą do rezygnacji z gazu ziemnego na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Rozmowy koncentrowały się na strategiach transformacji energetycznej sektora szklarniowego w Holandii oraz przykładach praktycznego wdrażania nowych technologii. Agriport A7, jako jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie parków szklarniowych w Europie, zaprezentował szeroki wachlarz rozwiązań – od kotłowni gazowych i systemów wiatrowych, przez instalacje fotowoltaiczne na dachach i stawach, po kotłownie opalane zrębkami drzewnymi.

reklama
Baner PORW 2025
Agriport A7

Szczególne wrażenie na polskich producentach zrobił system wykorzystania ciepła geotermalnego. Agriport A7 korzysta z kilku odwiertów geotermalnych o głębokości ok. 2,3 tys. metrów, z których wydobywana jest woda o temperaturze 95°C. Po odebraniu energii cieplnej, woda o temperaturze 35°C jest ponownie zatłaczana do złoża. Jeden cykl geotermalny trwa średnio 10 lat, a po trzech takich cyklach złoże traci zaledwie 1°C. Dzięki tym odwiertom Agriport A7 pokrywa nawet 50% swojego zapotrzebowania energetycznego.

Ważnym elementem systemu jest także pełne wykorzystanie produkowanego dwutlenku węgla w szklarniach – gaz ten nie jest emitowany do atmosfery, lecz wykorzystywany do dokarmiania roślin. Dodatkowym źródłem energii cieplnej jest odzysk ciepła z pobliskiej serwerowni, co podkreśla wielowymiarowe podejście Holendrów do efektywności energetycznej i gospodarki cyrkularnej.

Polscy ogrodnicy byli pod dużym wrażeniem skali inwestycji, efektywności systemów oraz kreatywności rozwiązań stosowanych w Agriport A7. Wizyta ta stanowiła inspirujący przykład dla rodzimej branży, pokazując kierunki rozwoju możliwe także w Polsce w kontekście rosnących kosztów energii i potrzeby transformacji sektora ogrodniczego.

Zdjęcia Koppert Polska

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
reklama
warzywa egzemplarz darmowy bezpłatnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]