• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPolskie sukcesy hodowlane w pełnej krasie

Polskie sukcesy hodowlane w pełnej krasie

Podczas Dnia Otwartego zorganizowanego 5 lipca w gospodarstwie Lecha i Adama Motylewskich w miejscowości Karski k. Ostrowa Wielkopolskiego przez firmę W. Legutko przy współpracy Bioline, Grodan i Yara Poland można było obejrzeć dwie odmiany polskiej hodowli – ogórek Haker F1 i pomidor malinowy Polorosa F1. Tematem przewodnim spotkania było „Co wybrać pomidory czy ogórki?”.

Podczas prezentacji szklarniowej, od której rozpoczęło się spotkanie, Katarzyna Kaczmarek z firmy W. Legutko podkreślała, że ogórek Haker F1 nadaje się do nasadzeń od początku lutego w szklarniach i od połowy lutego w tunelach foliowych. Plennością nie ustępuje odmianom zachodniej hodowli, cechuje ją ponadto wysoki plon wczesny. Owoce są ciemnozielone, z ożebrowaniem o długości 19–23 cm, bez skłonności do przerastania na długość latem. Gospodarz spotkania Lech Motylewski zaznaczał, że o wyborze tej właśnie odmiany do uprawy w jego gospodarstwie zdecydował rachunek ekonomiczny – uzyskuje z niej najwyższy dochód spośród wszystkich odmian, które dotąd testował.

K. Kaczmarek przedstawiała również charakterystykę malinowej odmiany Polorosa F1, która została posadzona w gospodarstwie pod Ostrowem po raz drugi. W ubiegłym roku wykorzystano ją do uprawy jesiennej – jako podsadkę pod ogórka uprawianego wiosną. W tym roku odmiana posadzona została w lutym w cyklu przedłużonym. Polorosa F1 nadaje się zarówno do uprawy przedłużonej, jak i w krótkich cyklach (nasadzenia od połowy lutego do końca lipca). Rośliny odznaczają się silnym wigorem i zbalansowanym wzrostem, dobrze wiążą owoce przez cały okres uprawy. Są one kuliste, o masie od 160 do 220 g z lekkim ożebrowaniem, stosunkowo twarde i nie wykazują podatności na mikrospękania. Właściciel gospodarstwa zwracał uwagę na małą skłonność odmiany do suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców i tworzenia żółtych przebarwień podczas upałów.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl