yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

sketch agrosimex ochrona
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPolskie warzywa powrócą na Białoruś?

Polskie warzywa powrócą na Białoruś?

Białoruskie media informują, że lista produktów, które są objęte zakazem importu, została zmniejszona. Na tą chwilę są to niepotwierdzone informacje, niemniej, o uprzednio wprowadzonych zakazach również poinformowały jedynie tamtejsze serwisy prasowe. Co się zmieniło?

Jak wynika z nieoficjalnych danych, białoruski rząd zezwolił na import z „nieprzyjaznych” krajów. Lista produktów objętych zakazami została pomniejszona o szereg warzyw czy owoców. Wśród nich znajdują się cukinia, bakłażan, świeża papryka, sałata, rukola, boćwina, szpinak oraz jabłka i gruszki. Taki stan rzeczy wydaje się szczególnie interesujący z punktu widzenia polskich warzywników i eksporterów. Dlaczego? W przypadku wysokiej podaży na rynku, część produktów mogłaby trafiać na zagraniczny rynek, co pozwoliłoby na lepsze ceny krajowych produktów.

Skąd nagła zmiana decyzji ze strony białoruskiego rządu? O ile informacje zostaną potwierdzone, taki stan rzeczy wynikać może z problemów, które napotykają tamtejsze sklepy. Po wprowadzeniu szeregu obostrzeń spotkały się bowiem z problemami w zaopatrzeniu. Co więcej, cena dostępnych produktów znacznie wzrosła, a sam rząd nie zrobił nic poza wprowadzeniem dyrektywy ograniczającej ceny.

Tak jak wspominaliśmy, informacja o wyłączeniu poszczególnych produktów z listy objętej zakazami nie pojawiła się na oficjalnych stronach rządu. Niemniej, warto tutaj zauważyć, że w chwili ich wprowadzania, nie było inaczej. Ta informacja również została przekazana za pośrednictwem portali prasowych.

Informację postaramy się potwierdzić w oficjalnych źródłach. Tak czy inaczej, problemem może okazać się ewentualny transport warzyw na Białoruś, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie i idących za nią sankcji oraz zwiększonych kosztów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: belsat.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl