Polskie warzywa powrócą na Białoruś?

Białoruskie media informują, że lista produktów, które są objęte zakazem importu, została zmniejszona. Na tą chwilę są to niepotwierdzone informacje, niemniej, o uprzednio wprowadzonych zakazach również poinformowały jedynie tamtejsze serwisy prasowe. Co się zmieniło?

Jak wynika z nieoficjalnych danych, białoruski rząd zezwolił na import z „nieprzyjaznych” krajów. Lista produktów objętych zakazami została pomniejszona o szereg warzyw czy owoców. Wśród nich znajdują się cukinia, bakłażan, świeża papryka, sałata, rukola, boćwina, szpinak oraz jabłka i gruszki. Taki stan rzeczy wydaje się szczególnie interesujący z punktu widzenia polskich warzywników i eksporterów. Dlaczego? W przypadku wysokiej podaży na rynku, część produktów mogłaby trafiać na zagraniczny rynek, co pozwoliłoby na lepsze ceny krajowych produktów.

Skąd nagła zmiana decyzji ze strony białoruskiego rządu? O ile informacje zostaną potwierdzone, taki stan rzeczy wynikać może z problemów, które napotykają tamtejsze sklepy. Po wprowadzeniu szeregu obostrzeń spotkały się bowiem z problemami w zaopatrzeniu. Co więcej, cena dostępnych produktów znacznie wzrosła, a sam rząd nie zrobił nic poza wprowadzeniem dyrektywy ograniczającej ceny.

Tak jak wspominaliśmy, informacja o wyłączeniu poszczególnych produktów z listy objętej zakazami nie pojawiła się na oficjalnych stronach rządu. Niemniej, warto tutaj zauważyć, że w chwili ich wprowadzania, nie było inaczej. Ta informacja również została przekazana za pośrednictwem portali prasowych.

Informację postaramy się potwierdzić w oficjalnych źródłach. Tak czy inaczej, problemem może okazać się ewentualny transport warzyw na Białoruś, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie i idących za nią sankcji oraz zwiększonych kosztów.

Źródło: belsat.eu

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Dostępność i ceny nawozów w Polsce

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności