yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPolskie ziemniaki młode i ubiegłoroczne – rynek Bronisze - 6.05.2022 r.

Polskie ziemniaki młode i ubiegłoroczne – rynek Bronisze – 6.05.2022 r.

Polskie ziemniaki niewątpliwie jeszcze nie tak dawno temu przeżywały nieciekawy okres w handlu. Sytuacja jednak zdaje się zmieniać. Wciąż jest to zależne od jakości i od odmiany, jednak ceny są ciut bardziej satysfakcjonujące w porównaniu do wspomnianego okresu. Co więcej, zaczęły się pojawiać krajowe, młode ziemniaki. Niestety, konkurencja również nie śpi… Z czym trzeba się liczyć?

Zacznijmy od cen ziemniaków ubiegłorocznych pochodzących od polskich producentów. Wszystko zależne jest od jakości oferowanego produktu. Za produkt niesortowany możemy oczekiwać jedynie 7-8 zł za 15 kilogramowy worek. Niemniej, jeśli chodzi o wysokiej jakości produkt sortowany najczęściej spotykane ceny przedstawiają się w przedziale 12-15 zł, a nawet dochodzą do 18-20 zł w przypadku poszczególnych, bardziej pożądanych, odmian.

Producenci zaczęli również oferować krajową, młodą Irgę uprawianą w tunelach, która cieszy oczy każdego. Na tą chwilę są to dopiero pierwsze dostawy. Obecna cena kształtuje się w granicach 20-30 zł za kilogram. Niemniej, podaż jest niewielka, a wraz z jej zwiększeniem niestety ceny gwałtownie zaczną spadać.

Niestety, aktualnie możemy spotkać również szeroką gamę ziemniaków pochodzących z zagranicy. Zacznijmy od najtańszych, którymi są te pochodzące z Egiptu. Kosztują 2,30-2,50 za kilogram i są pakowane w 10 lub 15 kilogramowych workach. Po tym napotkamy również pierwsze dostawy młodych ziemniaków z Majorki i Grecji w cenie 2,50-2,80 zł za kilogram, pakowanych w 15 kilogramowych workach. I na sam koniec najdroższy produkt, czyli ziemniaki cypryjskie. Ich koszt przed weekendem w hurcie dochodził do 80-85 zł za 20 kilogramów, natomiast teraz jest to 75 zł.

Poza tym możemy odczuć obecność warzywa pochodzącego z Holandii i Belgii.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kiedy możemy się spodziewać zniknięcia zagranicznej konkurencji z rynku? Nastąpi to wraz z nasileniem się podaży polskich ziemniaków spod włókniny na przełomie maja i czerwca – w zależności od warunków pogodowych. Niestety, niekoniecznie może to dotyczyć ziemniaków cypryjskich, gdyż mają one stałych wielbicieli wśród konsumentów, przez co sklepikarze domagają się ich obecności.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl