Pomoc klęskowa dla rodzin. Wnioski do 23 listopada

Termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zostanie wydłużony do 23 listopada br., o czym poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej.

Wnioski o przyznanie tzw. pomocy klęskowej przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W bieżącym roku ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód powstałych w wyniku suszy spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód. Stąd decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada – informuje MRiRW.

Dokumenty można złożyć do 23 listopada 2022 r. bezpośrednio w placówce Agencji, a także nadać w placówce pocztowej bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. O dochowaniu terminu decyduje data wpływu dokumentów do ARiMR.

Opisywana decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków tyczących się pomocy dla rodzin niewątpliwie jest zasługą wielokrotnych apeli ze strony rolników oraz izb rolniczych. Warto jednak nadmienić, że nie niweluje to problemów napotykanych przy próbie finalizacji procesu ubiegania się o wsparcie. Nowa data zakończenia naborów została przesunięta zaledwie o 8 dni. Uwzględniając same dni robocze, w których funkcjonuje ARiMR, producentom pozostało tylko 10 dni.

W ramach przypomnienia, apele kierowane w stronę MRiRW zakładały przedłużenie składania wniosków do dnia 30 listopada. Niestety, okazały się nie zostać spełnione. Pozostaje się więc zastanawiać… Czy w najbliższych dniach funkcjonalność aplikacji umożliwi wszystkim producentom złożenie wymaganych dokumentów, czy ponownie spotkają się oni z brakiem takowej możliwości?

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności