Pomoc suszowa… Zmiana wadliwego rozporządzenia

susza

Podczas czwartkowego (17.11.22 r.) briefingu prasowego wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych spraw ważnych dla polskich rolników. Wśród nich znalazł się temat dotyczący pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych. Wydane uprzednio rozporządzenie okazało się bowiem błędnie sformułowane, co uniemożliwiało producentom skorzystanie z programu.

W ostatnich tygodniach niemal nieustannie doświadczamy problemów związanych z pomocą suszową. Główną przeszkodą jest niedziałająca aplikacja, która powinna umożliwić nam wykonanie całej procedury. Wraz z pojawieniem się nowego rozporządzenia producenci zaznali niestety kolejnych przeciwności… Mowa o konieczności załączenia faktur, które poświadczałyby sprzedaż produktów rolnych za kwotę minimum 5 tys. zł brutto. Nie wszyscy producenci mają taką możliwość… Termin naboru został natomiast przesunięty zaledwie do 23 listopada. Niemniej, nadchodzą kolejne zmiany w tym zakresie.

Wicepremier potwierdził informację, że termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, będzie przedłużony do końca listopada.

„Wsłuchując się w głosy rolników, podjąłem kroki umożliwiające korzystne zmiany zasad naboru. Oprócz przedłużenia terminu przyjmowania wniosków ze względu na przeciążenie aplikacji zostanie wprowadzona możliwość przedstawienia innych dokumentów sprzedaży niż tylko faktury” – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Przy okazji szef resortu rolnictwa zaapelował, żeby składać wnioski tylko w sytuacji, gdy na pewno są spełnione warunki przyznawania pomocy. „Pamiętajmy, że odbiorcami tej pomocy mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej, a za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna” – zaznaczył wicepremier Kowalczyk. Odpowiadając na pytanie z sali, wicepremier Kowalczyk zapewnił także, że zmiany te będą usankcjonowane prawnie poprzez stosowne rozporządzenie.

Istotnym zagadnieniem jest również zwiększenie kwoty na pomoc z 450 mln zł do 600 mln zł. Wynika to z ogromnego zainteresowania ze strony producentów. Niestety, założony budżet wciąż może okazać się zbyt niski, by wypłacić świadczenia w pełnej wysokości, czyli 5 lub 10 tys. zł na jedną rodzinę. Finalne kwoty pomocy zostaną obliczone po przeliczeniu ilości wszystkich wniosków i porównaniu ich z dostępnymi środkami.

Źródło: MRiRW

Related Posts

  1. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności