• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPomoc z PROW dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF

Pomoc z PROW dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF

Do 30 grudnia 2022 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o wsparcie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” z PROW na lata 2014-2020. Nabór odbywa się w trybie ciągłym, a to oznacza, że w razie potrzeby rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o tę formę pomocy.

To wsparcie adresowane jest do dwóch grup rolników. Do pierwszej należą ci, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. Na liście tych pogodowych zdarzeń są: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. Drugą grupę stanowią gospodarze, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

O dofinansowanie można wystąpić, gdy straty w gospodarstwie, czyli np. w uprawach rolnych czy zwierzętach gospodarskich, miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z 2 poprzednich lat. Szkody muszą wynosić przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. W przypadku wystąpienia w gospodarstwie ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. I tutaj również straty muszą wynosić co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Rekompensaty z tytułu szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu bądź uszkodzeniu. Wartość szkody powinna zostać oszacowana przez komisję szacującą straty, przy czym zakres kosztów podlegających refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że w przypadku gdy szkoda dotyczy maszyn rolniczych, rolnik może otrzymać dofinansowanie tylko na te maszyny, których dotyczyła szkoda. Analogicznie jest np. w przypadku sadów, gdzie odtwarzane muszą być zniszczone nasadzenia. Natomiast, jeśli przyczyną strat jest ASF, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Należy jednak pamiętać, że nie może ono przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji. Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz konieczne załączniki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Agencja prowadzi obecnie 11. nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” z PROW 2014-2020, w ramach którego rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe mogą ubiegać się o pomoc. Do października 2022 roku tym, którzy ucierpieli w wyniku skutków niekorzystnych zdarzeń losowych w ramach tego typu operacji wypłacono łącznie około 23 mln zł.

Nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” z PROW 2014-2020 rozpoczął się 3 stycznia i potrwa do 30 grudnia 2022 r. Dokumenty o pomoc przyjmują biura powiatowe lub oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Źródło: KRIR / ARiMR


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl