yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPopyt i ceny ubiegłorocznej cebuli. Czy import „podcina jej skrzydła”?

Popyt i ceny ubiegłorocznej cebuli. Czy import „podcina jej skrzydła”? [21.06.2022]

Ubiegłoroczna cebula, mimo obecności importu z Holandii, cieszy się dość dobrym zejściem. Jak w praktyce przedstawia się sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach?

Mogłoby się wydawać, że obecność importowanej cebuli z Holandii może przyczynić się do zmniejszenia zainteresowania krajowym warzywem. W pewnym stopniu to prawda, jednak można wprost zaznaczyć, że sytuacja na rynku mówi sama za siebie. Polska cebula to mocny zawodnik i mimo niemałej konkurencji, gdyż holenderskie warzywo również zachowuje dość wysoką jakość, krajowy produkt cieszy się dość dobrym zejściem. Rzecz jasna, sytuacja byłaby znacząco lepsza dla krajowych producentów, jeśli import nie miałby miejsca, jednak nie mamy jak na to wpłynąć. Pozostaje liczyć, że konsumenci docenią polski produkt na tyle, by importerzy sami odpuścili.

Jak przedstawiają się ceny? Stawki w przypadku ubiegłorocznej, polskiej cebuli, których można się spodziewać, oscylują w przedziale 19,00-21,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,26-1,40 zł/kg). Wszystko zależne jest od jakości oferowanego warzywa. Kupujący zwracają uwagę chociażby na to, czy ma czystą, błyszczącą łuskę lub czy nie ma na nim żadnych przebarwień. Tak czy inaczej, produkt cieszy się dość wysokim popytem. Niestety, producenci polskiej cebuli, tak jak wspominaliśmy, wciąż muszą zmagać się z importem z Holandii. Ceny są nieco wyższe niż w przypadku krajowego warzywa i oscylują w przedziale 24,00-25,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,60-1,66 zł/kg).

Import z zagranicy to niestety nic dobrego dla krajowych producentów, jednak miło widzieć, że nawet wtedy polskie warzywa, w tym przypadku cebula, nie radzą sobie najgorzej i zainteresowanie wśród odbiorców nie spada. Krajowe produkty niewątpliwie prezentują bardzo wysoką jakość a detaliści kupujący warzywa z importu powinni się zastanowić czy naprawdę warto wspierać obcą gospodarkę. Nam odpowiedź nasuwa się sama…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl