Pora na pora. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku w Broniszach [30.12.2022]

Por jest kolejnym warzywem, które w ostatnim czasie odnotowało wzrost cen. Sprowadzenie towaru z zagranicy na ten moment okazuje się bowiem zbyt kosztowne. Krajowi producenci mają więc szerokie pole do rozwoju, jeśli chodzi o jego cenę. Jak przedstawiają się aktualne ceny?

Alternatywą dla polskiego pora jest na ten moment produkt pochodzący z północno-zachodnich stron Europy. Warto jednak zauważyć, że koszt zakupu warzywa zaczyna się od 5,00 zł za kilogram. Sprowadzenie go do Polski wiąże się natomiast z pokryciem kosztów transportu. Importer, aby cały proces był opłacalny, musi rzecz jasna doliczyć swoją marżę. Z tego względu import porów jest aktualnie nieopłacalny, gdyż jego cena byłaby zbyt wysoka, co z kolei wiązałoby się ze stratami.

Taki stan rzeczy pozytywnie wpływa na sytuację krajowych producentów pora. Brak konkurenta z zagranicy umożliwia bowiem uzyskanie nieco wyższego wynagrodzenia. Tak też się stało… W ostatnich dniach polscy rolnicy mogą oczekiwać wyższych cen, które przedstawiają się na poziomie minimum 5,00 zł za kilogram. Zmiany w tym zakresie zaszły przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas stawki oscylowały na pułapie około 3,70-4,00 zł za kilogram.

Warto podkreślić, że zjawisko jest niezwykle ważne dla producentów. Oczywiście z uwagi na wyjątkowo niesprzyjające warunki na rynku surowców wykorzystywanych przy produkcji i długiej listy innych negatywnych czynników… Aktualne ceny pora, porównując do tego samego okresu w roku ubiegłym, przedstawiają się na poziomie o 65% wyższym. Niewątpliwie okaże się to kluczowe pod kątem przyszłej produkcji, która niestety wiąże się z niemałym ryzykiem.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Propozycje zmiany przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności