• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPora na pora. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku w Broniszach

Pora na pora. Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku w Broniszach [30.12.2022]

Por jest kolejnym warzywem, które w ostatnim czasie odnotowało wzrost cen. Sprowadzenie towaru z zagranicy na ten moment okazuje się bowiem zbyt kosztowne. Krajowi producenci mają więc szerokie pole do rozwoju, jeśli chodzi o jego cenę. Jak przedstawiają się aktualne ceny?

Alternatywą dla polskiego pora jest na ten moment produkt pochodzący z północno-zachodnich stron Europy. Warto jednak zauważyć, że koszt zakupu warzywa zaczyna się od 5,00 zł za kilogram. Sprowadzenie go do Polski wiąże się natomiast z pokryciem kosztów transportu. Importer, aby cały proces był opłacalny, musi rzecz jasna doliczyć swoją marżę. Z tego względu import porów jest aktualnie nieopłacalny, gdyż jego cena byłaby zbyt wysoka, co z kolei wiązałoby się ze stratami.

Taki stan rzeczy pozytywnie wpływa na sytuację krajowych producentów pora. Brak konkurenta z zagranicy umożliwia bowiem uzyskanie nieco wyższego wynagrodzenia. Tak też się stało… W ostatnich dniach polscy rolnicy mogą oczekiwać wyższych cen, które przedstawiają się na poziomie minimum 5,00 zł za kilogram. Zmiany w tym zakresie zaszły przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas stawki oscylowały na pułapie około 3,70-4,00 zł za kilogram.

Warto podkreślić, że zjawisko jest niezwykle ważne dla producentów. Oczywiście z uwagi na wyjątkowo niesprzyjające warunki na rynku surowców wykorzystywanych przy produkcji i długiej listy innych negatywnych czynników… Aktualne ceny pora, porównując do tego samego okresu w roku ubiegłym, przedstawiają się na poziomie o 65% wyższym. Niewątpliwie okaże się to kluczowe pod kątem przyszłej produkcji, która niestety wiąże się z niemałym ryzykiem.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl