„Program Ochrony Roślin Warzywnych”, wydawany przez Plantpress, jest przewodnikiem po zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Integralną jego częścią jest „Program ochrony warzyw przed chwastami”. Odzwierciedla on stan rejestracji herbicydów dopuszczonych do obrotu handlowego i stosowania obowiązujący do końca stycznia 2023 r., dlatego konieczne jest jego uzupełnienie. Do kwietnia br. MRiRW dopuściło jeszcze do handlu i stosowania kilka środków wymienionych w tym artykule.
Do herbicydów, które uzupełniają tegoroczny „Program Ochrony Roślin Warzywnych” należy Komiks 502,4 SL, którego substancją czynną jest bentazon (480 g/l) i imazamoks (22,4g/l). Otrzymał on zezwolenie na stosowanie w uprawach grochu i bobu uprawianych na suche nasiona.
W bobie i grochu na suche nasiona
W grochu Komiks 502,4 SL można stosować jeden raz po wschodach przy wysokości roślin 6–12 cm, tj. w momencie pojawienia się wąsów czepnych w dawce 1,25 l/ha z adiuwatnem Olbras 88 EC (1 l/ha). Zgodnie z zaleceniem podanym w etykiecie środek stosować można tylko na własną odpowiedzialność w uprawie bobu od fazy 2. liścia do fazy 5 pędów bocznych w dawce jednorazowej (1,25 l/ha) lub w dawce dzielonej – dwukrotnie po 0,625 l/ha z adiuwantem Dash HC. Odstęp między zabiegami powinien wynosić nie mniej niż 7 dni. Herbicyd ten zwalcza roczne chwasty po wschodach. Gatunkami wrażliwymi są: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, przetacznik bluszczykowy, przetacznik rolny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa; a średnio wrażliwymi: chaber bławatek, chwastnica jednostronna, fiołek polny, mak polny, maruna bezwonna, przetacznik perski, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rumian polny, wilczomlecz obrotny. Środka nie stosować na rośliny zwiędnięte, chore lub uszkodzone przez szkodniki oraz bezpośrednio przed spodziewanym deszczem i po deszczu oraz w temperaturze powyżej 22ºC i poniżej 10ºC. Karencja dla grochu i bobu wynosi 35 dni.
W kapuście i kalafiorze
Herbicyd Monter 500 SC (s.cz. metazachlor 500g/l) otrzymał zezwolenie na stosowanie w kapuście głowiastej białej i kalafiorze. Środek zaleca się stosować 7–10 dni po wysadzeniu rozsady jednorazowo w dawce 2 l/ha. Działa doglebowo i nalistnie. Niszczy chwasty podczas kiełkowania i wchodów oraz wcześnie po wschodach do fazy pierwszej pary liści. Chwastami wrażliwymi są: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, rumian polny, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa. Chwasty średnio wrażliwe to: fiołek polny, przytulia czepna, tobołki polne. Odpornymi są perz i dwuliścienne chwasty wieloletnie (np. ostrożeń polny). Najlepiej opryskiwać na glebę wilgotną po deszczu lub nawadnianiu. Herbicyd ten i inne środki wymienione w Programie, których substancją czynną jest metazachlor można stosować na tym samym polu nie częściej niż co trzy lata; w dawkach nieprzekraczających łącznie 1,0 kg substancji czynnej na ha. Ich częste stosowanie zwiększa ryzyko uodpornienia się chwastów.
W strączkowych i nie tylko
Herbicyd Hlomaz-Life (s.cz. chlomazon 360 g/l) otrzymał zezwolenie na stosowanie bezpośrednio, a najpóźniej do 2 dni po siewie w fasoli szparagowej i na suche nasiona w dawce 0,15 l/ha oraz w bobie, grochu na suche nasiona, grochu zielonym cukrowym i łuskowym, ogórku, marchwi, rzepie i brukwi jadalnej w dawce 0,25 l/ha na dobrze uprawioną i wilgotną glebę. W tej dawce może być aplikowany jednorazowo 7 do 10 dni po sadzeniu rozsady w brokule, jarmużu, kalafiorze, kapuście głowiastej białej i czerwonej, kapuście włoskiej, pekińskiej i brukselskiej oraz w chrzanie do 2 dni po sadzeniu w uprawie płaskiej, a w uprawie na redlinach po uformowaniu redlin przed wschodami chwastów. Chwastami wrażliwymi są: bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa i purpurowa, krzywoszyj polny, poziewnik szorstki, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne, a średnio wrażliwymi: komosa biała, szarłat szorstki, rdest powojowy, rdest ptasi, pokrzywa żegawka, dymnica pospolita, rumian polny, psianka czarna, maruna bezwonna. Gatunkiem średnio odpornym jest żółtlica drobnokwiatowa. Chwastami odpornymi są: fiołek polny i rdest plamisty.
Na jednoliścienne
Graminicyd Alive (s.cz. propachizafop 100 g/l), czyli środek zwalczający tylko chwasty jednoliścienne, został dopuszczony do stosowania w cebuli z siewu i cebuli nasiennej, cebuli szalotce, czosnku, kapuście głowiastej, marchwi, pietruszce korzeniowej, selerze korzeniowym, pasternaku, brukwi, buraku ćwikłowym, chrzanie, rzodkwi, rzodkiewce, salsefii, rzepie. Gatunkami wrażliwymi są roczne chwasty: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, włośnica sina i zielona oraz samosiewy zbóż. Wrażliwy jest też perz właściwy. W warzywach uprawianych z siewu stosuje się go po wschodach, a uprawianych z rozsady po sadzeniu i przyjęciu się roślin, po wschodach chwastów w dawkach 0,6–1,5 l/ha. W cebuli z siewu, cebuli szalotce i czosnku środek można stosować nie wcześniej niż w fazie 1–2 liści, a w innych roślinach od fazy 2 liści właściwych. Cebulę nasienną można opryskiwać po wschodach, gdy pędy nasienne osiągną wysokość 10–15 cm. Do zwalczania chwastów rocznych zalecany jest w dawce 0,6 l/ha jednorazowo, a samosiewów zbóż w dawce 0,5–0,7 l/ha od fazy 3 liści do końca krzewienia chwastów. Perz można zwalczać, gdy rośliny wykształcą 3–6 liści, dawką jednorazową 1,5 l/ha lub w dawce dzielonej aplikowanej dwukrotnie po 0,6 l/ha w odstępach 12 dni. Po tych zabiegach należy unikać mechanicznej uprawy gleby przez 30 dni. Chwasty dwuliścienne można zwalczać na co najmniej trzy dni przed lub w trzy dni po zastosowaniu środka.
Rozporządzeniem Komisji Unii Europejskiej z 20 stycznia 2023 r. herbicydy, zawierające substancję czynną benfluralina (Balan 180 EC, Bonalan 180 EC) mogą być stosowane do 12 maja 2024 r. W tym roku środki te są zalecane w bobie, brokule, cykorii sałatowej, endywii, fasoli, grochu na suche nasiona i świeże (zielone) nasiona, kalarepie, kapuście brukselskiej, kapuście głowiastej białej i czerwonej, kapuście włoskiej, kapuście pekińskiej i chińskiej, sałacie. Usunięcie tych środków po tym terminie spowoduje problemy ze zwalczaniem chwastów w tych uprawach i zwiększy koszty produkcji. Do zwalczania chwastów w Polsce jest zarejestrowanych kilka herbicydów, których substancją czynną jest bentazon. Z tej grupy środków tylko Basagran 480 SL można stosować w cebuli zwyczajnej uprawianej z siewu oraz cebuli szalotce. Na inne herbicydy z tej grupy chwasty i rośliny uprawne mogą reagować podobnie, ale nie można ich stosować nawet na własną odpowiedzialność.
„Program Ochrony Roślin Warzywnych” tworzony jest w oparciu o wykaz środków zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu handlowego w Polsce. Nie znaczy to, że wszystkie znajdują się w handlu. Decyzja o tym, czy dany środek będzie dostępny, zależy od producentów środków ochrony roślin i firm zajmujących się ich dystrybucją.
Autor: prof. dr hab. Adam Dobrzański, Skierniewice
„Program Ochrony Roślin Warzywnych” to cenne źródło informacji o aktualnych środkach ochrony roślin.
Przejdź do sklepu internetowego, by zakupić “Program Ochrony Roślin Warzywnych”: www.plantpress.pl