yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPowtórka z rozrywki, czyli ponowne wzrosty cen paliw

Powtórka z rozrywki, czyli ponowne wzrosty cen paliw

Chyba każdy z nas liczył, że kryzys na rynku paliw, którego byliśmy świadkami na przestrzeni ostatnich tygodni, minął i nie wróci. Niestety, stacje nie zdążyły nawet znacząco obniżyć cen, a już obserwujemy kolejne wzrosty na giełdach ropy naftowej. Jak będą kształtować się ceny w najbliższym okresie?

PKN Orlen momentalnie zareagował na rosnący trend ropy naftowej i 22 marca podwyższył ceny hurtowe w przypadku m.in. oleju napędowego do 6,76 zł za litr. Notowania surowca na giełdach kształtowały się w godzinach porannych na poziomie 113 dolarów za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz aż 119 dolarów, jeśli chodzi o ropę Brent. Nie pozostanie to bez wpływu na decyzje koncernów, a tym samym kolejne podwyżki, które prawdopodobnie będziemy mogli zaobserwować już dziś (23.03.).

Co z cenami na stacjach? Jak podaje analityk e-petrol.pl Jakub Bogucki w rozmowie z PAP, stawki na stacjach, mimo widocznych podwyżek w hurcie, mogą wciąż spadać. Jak to możliwe? Otóż w ostatnich dniach większość placówek oferujących surowiec, kupowała go taniej. Paliwa zamówione w okresie spadków cen w hurcie będą docierać w najbliższych dniach na stacje, co w teorii powinno umożliwić dalsze obniżanie stawek, które widzimy na dystrybutorze. Przynajmniej do momentu dostaw po aktualnych, wyższych stawkach.

Wzrosty na giełdach spowodowane są rzecz jasna niepewnością na rynku tego surowca. Nałożenie sankcji uniemożliwiających dostawy z Rosji byłoby równoznaczne z pogłębieniem się problemu. Producenci, z którymi rozmawiamy mają mieszane uczucia. Obawiają się, że dalsze wzrosty cen paliw w hurcie zachęcą wiele stacji do pozostania przy aktualnych stawkach lub nawet ich zwiększenia.

Na tą chwilę nie wszyscy są zwolennikami odcięcia się od rosyjskich surowców. Wiele krajów jest w dość dużym stopniu uzależnione od dostaw chociażby gazu ziemnego (Niemcy, Włochy). Niemniej, słyszymy coraz więcej głosów, że taki zakaz jest konieczny. Nam pozostaje zastanawiać się czy sankcje rzeczywiście wejdą w życie, a także jak stacje zareagują na aktualne podwyżki w hurcie…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Według was jest realna szansa, by ceny na stacjach spadały, mimo widocznych zmian w hurcie?

Źródło: businessinsider.com.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl