yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPozostałości – niechciane, a czy groźne?

Pozostałości – niechciane, a czy groźne?

Ogrodnictwo konwencjonalne dostarcza w Polsce dobrze ponad 95% towaru będącego w obrocie handlowym. Dyskusje i spory na temat wartości odżywczych tych produktów, ich bezpieczeństwa żywnościowego, skażenia „chemią” są jednym z ulubionych zajęć podczas towarzyskich spotkań rodaków. Dla ułatwienia prób wyjścia poza oklepane stereotypy takich dywagacji proponujemy garść poniższych informacji.

W roku 2016 badania kontrolne przeprowadzone w Zakładzie Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa objęły 416 (380 ś.o.r. + 36 metabolitów) substancji biologicznie czynnych środków ochrony roślin, ich izomerów i metabolitów. Przebadano 39 rodzajów upraw lub ich grup – w tym 9 sadowniczych i 20 warzywnych, ogółem pobrano do badań monitorowych 289 prób owoców i 352 próbki warzyw oraz 448 prób z upraw rolniczych.

W 464 próbach, czyli w 42,6% ogółu analizowanych nie stwierdzono obecności pozostałości środków ochrony roślin. W 601 próbach (55,2%) wykryto pozostałości poniżej najwyższych dopuszczalnych pozostałości (NDP). Wśród nich 130 prób (11,9%) zawierało nieprawidłowe środki ze względu na aktualnie zarejestrowane przez MRiRW dla danych upraw.

W 2,2% ogólnej liczby, czyli w 24 próbach, stwierdzono przekroczenia NDP ustalone zgodnie z Regulacją Komisji Europejskiej i Rady nr 396/2005. Stwierdzono, że 19 tych prób zawierało nieprawidłowe środki.

Analizując poszczególne grupy upraw stwierdzono, że:

– na 289 prób owoców 51 (17,6%) prób nie zawierało pozostałości, a 233 (80,6%) próby zawierało pozostałości poniżej NDP UE, wśród nich – 39 prób (12,8%) zawierało nieprawidłowe środki ze względu na aktualnie zarejestrowane przez MRiRW dla danych upraw. W 5 próbach (1,7%) wykryto przekroczenie NDP UE;

– na 352 prób warzyw 96 (27,3%) z nich nie zawierało pozostałości, a 241 (68,5%) prób zawierało pozostałości poniżej NDP UE. Wśród nich – 77 prób (21,9%) zawierało nieprawidłowe środki ze względu na aktualnie zarejestrowane przez MRiRW dla danych upraw. W 15 próbach (4,3%) wykryto przekroczenie NDP UE;

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pozostałości środków ochrony roślin we wszystkich próbach stwierdzono w uprawach brokuła, rukoli, kapusty głowiastej, kapusty brukselskiej i rzodkiewki. Pozostałości znaleziono w więcej niż  90% prób jabłek, pora, kalafiora i kapusty pekińskiej. Pozostałości zawierało powyżej 80% prób śliwy, czereśni i selera korzeniowego. Brak pozostałości stwierdzono w uprawach cebuli, papryki, buraka cukrowego i ziemniaka.

Analizując częstotliwość występowania środków ochrony roślin w uprawach, stwierdzono występowanie 41 związków wykrywanych częściej niż w 10% prób poszczególnych upraw.

Stwierdzono również 130 przypadków (11,9% wszystkich badanych prób) zastosowań środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w danych uprawach. Pozostałości tych preparatów najczęściej były poniżej dopuszczalnego poziomu.

Oceniając uzyskane wyniki zgodnie z Regulacją Komisji Europejskiej i Rady nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady „w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG”, przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości chemicznych środków ochrony roślin (NDP) wyższe niż dwukrotna ich wartość, czyli kwalifikujące się do zgłoszenia w systemie RASFF, stwierdzono w 24 próbkach, co stanowi 2,2% wszystkich badanych prób.

W Wielkiej Brytanii kwestie bezpieczeństwa żywności należą do kompetencji Komitetu Ekspertów ds. Pozostałości Pestycydów w Żywności (PRiF). Jego raport za 2016 rok zawiera wyniki badań 3448 próbek żywności. W 48% z nich stwierdzono pozostałości pestycydów. Maksymalny dopuszczalny poziom pozostałości (MRL – w Polsce używa się akronimu NDP – najwyższa dopuszczalna pozostałość) stwierdzono w 3,22% z nich. Komitet Ekspertów odnotował, że obecność pestycydów częściej stwierdzano w próbkach żywności importowanych na Wyspy (zawierało je 53,46% próbek), niż w pochodzenia rodzimego (42,26%). Obecność środków ochrony roślin stwierdzono w 374 próbkach owoców i warzyw – najczęściej (w 95% próbek) w winogronach, z których 86% wykazywało pozostałości więcej niż jednej substancji czynnej. Dozwolone MRL-e najczęściej były przekraczane w próbkach kminu rzymskiego (50% ilości próbek), piżmianu jadalnego (26%), fasoli szparagowej (24%).

W USA poruszane tu kwestie są monitorowane przez Pesticide Data Program (PDP). W 2015 roku w jego ramach przebadanych zostało 10187 próbek, z czego 9872 (96,9%) stanowiły owoce i warzywa. W ponad 99% tych próbek poziom pozostałości był poniżej poziomu tolerancji określonych przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA). W 15% próbek nie wykryto żadnych pozostałości. W 0,53% próbek (54 próbki – 18 produkty importowane, 36 krajowe) pozostałości były wyższe od poziomu określonego jako tolerowany.

Za: foodfakty.pl

PG

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl