yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPraca w bułgarskim ogrodnictwie. Umowy na 4 godziny

Praca w bułgarskim ogrodnictwie. Umowy na 4 godziny

Cały sektor rolniczy w Bułgarii (nie tylko ogrodnictwo) ma podobne problemy z pracownikami – kwestie prawne i w tym kraju należą do uciążliwych. Ostatnio Bułgarzy próbują w swoim prawodawstwie wprowadzić możliwość zawierania umów już nawet nie jednodniowych, ale na 4 godziny. 

Taki projekt zgłosiła grupa kilku posłów argumentując, że w sektorze rolnym jest wiele prac, jakich nie da się wykonywać przez dłuższy niż 4 godziny czas, więc zawieranie umów z pracownikami najemnymi na całą dniówkę jest rozwiązaniem niekorzystnym. Do takich krótkotrwałych zajęć w Bułgarii zalicza się, na przykład zbiór płatków róży czy lawendy, obróbka tych delikatnych produktów.

Umozliwienie legalnego zatrudniania na nawet pół dnia pozwoli uelastycznić ten rynek pracy, zachęci też do formalnego zawierania umów. Teraz często krótkotrwałe zajęcia rozliczane są równie krótko – kopertą do ręki. 

Bułgarzy są swiadomi, że pracownicy sektora rolniczego są bardzo słabo – gorzej niż w innych działąch gospodarki – chronieni socjalnie. W kraju wzrosła liczba osób zatrudnianych w gospodarstwach bez żadnej umowy – w 2012 r. było takich pracowników 37,5 tysiąca, w pięć lat później już 55,9 tysiąca. Według władz 47% pracodawców praktykuje zatrudnianie ludzi bez umów o pracę i wypłaty “do ręki”.

za: fermer.bg
 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl