yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPracownicy z Ukrainy - po zezwoleniach i wizach przyszedł czas na problemy...

Pracownicy z Ukrainy – po zezwoleniach i wizach przyszedł czas na problemy z czarterami

Kilka dni temu Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza pisała o sytuacji związanej z organizowaniem transportów czarterowych dla ukraińskich pracowników do Polski. Chodziło o pracownicze czartery na początek dla 200 osób do fabryk do Wrocławia, jednak sytuacja była bardzo złożona m.in. z powodu braku możliwości uzyskania wiz, ale również innych problemów po obu stronach granicy. Historia znalazła swój ciąg dalszy.

W środę 29 kwietnia Państwowa Służba Lotnicza Ukrainy wydała zakaz na przelot dla transportu czarterowego z Kijowa do Londynu, zorganizowanego dla ukraińskich pracowników – poinformowała o tym służba prasowa ukraińskich linii lotniczych „MAU”.

Przedstawiciele „MAU” zaznaczyli, iż linia lotnicza otrzymała niczym nieuzasadniony zakaz na przelot, dwie godziny przed planową godziną odlotu, mimo złożenia w odpowiednim terminie wszystkich dokumentów potrzebnych dla otrzymania niezbędnych zezwoleń.

„Lot został zorganizowany na zamówienie pracodawcy, który jeszcze wcześniej podpisał długoterminowe umowy na pracę z obywatelami Ukrainy, na podstawie czego te osoby mogą oficjalnie przebywać i legalnie pracować na terenie Wielkiej Brytanii. W związku z tym, osoby te nie stanowią zagrożenia dla Ukrainy, nie będą potrzebować ewakuacji z powrotem na Ukrainę i nie będą sprzyjać rozprzestrzenianiu COVID-19 na Ukrainie” – podkreślili w „MAU”.

Tego samego dnia przelot jednak odbył się na skutek szerokiego rozgłosu o tym incydencie w ukraińskich mediach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dzień przed tym wydarzeniem, 28 kwietnia Premier Ukrainy Denys Szmyhal na spotkaniu z przedstawicielami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych poinformował, iż „Rząd Ukrainy jest gotowy na negocjacje z krajami europejskimi, które będą chciały oficjalnie zaprosić ukraińskich pracowników do pracy sezonowej. Z kolei, decyzje będą podejmowane oddzielnie w każdej sprawie na podstawie aktualnych danych o sytuacji epidemiologicznej w danym kraju i przy dotrzymaniu określonych warunków. Organy strony przyjmującej za pośrednictwem pracodawcy muszą zapewnić odpowiednie warunki życia, pracy i opieki medycznej” – powiedział Premier.

Według słów Wiceministra Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy Julii Swyrydenko, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja, Austria, Holandia i Szwajcaria zakazały wjazdu cudzoziemcom.

„Dlatego z powodu międzynarodowych ograniczeń i zamkniętych granic niektórzy Ukraińcy nie mają możliwości wyjechać do pracy do krajów sąsiednich. Wszyscy musimy przeczekać ten trudny czas w domu i nie zagrażać sobie i innym” – dodała Swyrydenko.

Po incydencie z czarterem „MAU”, Rzecznik Premiera Olha Kuryszko poinformowała, iż Gabinet Ministrów nie zabronił Ukraińcom wyjazdu za granicę do pracy. W Ukrainie obowiązują restrykcje związane z epidemią, które ograniczają podróże lotnicze. Rząd opracował plan stopniowego zniesienia ograniczeń. Proces ten może się rozpocząć 11 maja pod warunkiem sprzyjającej sytuacji epidemiologicznej. Na pewnym etapie zniesione zostaną ograniczenia transportu. Będzie to zależeć, m.in. od sytuacji epidemiologicznej w krajach docelowych”.

Dodatkowo, uzupełniając słowa Premiera, O. Kuryszko również podkreśliła, że ważnym warunkiem jest legalne zatrudnienie na okres minimum trzech miesięcy z dotrzymaniem wszystkich gwarancji socjalnych i odpowiednich warunków pracy dla Ukraińców. Koordynować ten proces będzie Rządowe Biuro ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej. Na dziś rząd nie otrzymał oficjalnych wniosków od innych krajów, z wyjątkiem Finlandii” – dodała Rzecznik.

Na zakończeniu należy dodać, iż Art. 33 Konstytucji Ukrainy gwarantuje obywatelom Ukrainy prawo do dobrowolnego opuszczenia terytorium Ukrainy, z wyjątkiem ograniczeń określonych w ustawie. Jednak 10 kwietnia na stronie Parlamentu Ukraińskiego pojawił się projekt ustawy przewidujący m.in. nadanie Rządowi prawa do zakazu wyjazdu za granicę dla obywateli Ukrainy. W tym momencie projekt znajduje się w fazie opracowania w odpowiednim Komitecie Parlamentu.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl