yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPrezentacja 30 odmian buraka ćwikłowego

Prezentacja 30 odmian buraka ćwikłowego

Firma hodowlano-nasienna Sakata, znana w Polsce głównie z odmian brokułów ma w swojej ofercie nasiona wielu innych gatunków warzyw m.in. buraka ćwikłowego. Chcąc pokazać producentom w Polsce ofertę swoich odmian zorganizowano 3 sierpnia 2017 r. pokaz na polu Rafała Milewskiego w Zakroczymiu k. lotniska Modlin.

 

Wysialiśmy nasiona ponad 30 odmian. Są wśród nich znane już kreacje, uprawiane również w innych krajach, a także nowości, które są na etapie oceny plonowania w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. Osobiście nadzorowałam wysiew nasion na polu, żeby mieć pewność, że odmiany nie zostaną zamieszane, ale już pozostałe zabiegi nawożenia i ochrony właściciel pola prowadził sam. Chodziło nam o to, żeby pokaz ten był możliwie obiektywny, żeby można było ocenić faktyczne zalety, ale też wady danej odmiany. Dla pełniejszego obrazu na tym samym polu wysialiśmy kilka znanych na polskim rynku odmian buraka ćwikłowego z oferty konkurencyjnych firm – informowała Klaudia Horlop z firmy Sakata Vegetables Europe. Wśród zaprezentowanych odmian były kreacje o korzeniach kulistych i cylindrycznych, zarówno ustalone, jak i mieszańcowe, o różnej wczesności i przeznaczeniu (na świeży rynek i dla przetwórstwa), a także ciekawostki – o innej niż typowa dla buraka ćwikłowego brawie korzeni – żółte, a nawet w biało-różowe.

Dla producentów polecano m.in. odmiany: Cardeal F1 (o kulistych korzeniach, wyróżniająca się wysoką zawartością cukru), Kestrel F1 (o kulistych korzeniach, bardzo intensywnym wybarwieniu, do bardzo długiego przechowywania), nową Falcone F1 (o kulisto-wydłużonych korzeniach, wyróżniającą się tolerancją na wysokie temperatury), Red Hawk F1 (o kulistych korzeniach, z bardzo silnymi liśćmi), Rodina F1, (o cylindrycznych korzeniach, o bardzo wysokim poziomie cukrów, do długiego przechowywania), Golden Eye (o kulistych, złoto-żółtych korzeniach), Chioggia Guardsmark (o kulistych korzeniach z biało-różowym miąższem), a także nowości zaprezentowane pod numerami – dwie ustalone: BE10336 i BE10335 oraz dwie mieszańcowe: BE10450 F1 i BE10911 F1. W spotkaniu uczestniczyli też hodowcy z firmy Sakata, którzy chętnie służyli pomocą i prezentowali swoje odmiany.

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl