yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrezes PGG o możliwych brakach węgla i wysokich cenach

Prezes PGG o możliwych brakach węgla i wysokich cenach

Dostępność węgla – nadzwyczaj istotna kwestia. Jeszcze przed wprowadzeniem przepisów o zakazie importu surowca z Rosji, na niektórych składach mogliśmy spotkać się z brakami. Teraz, gdy embargo wchodzi w życie, może być znacznie gorzej. Z czym trzeba się liczyć?

Jak podaje Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej dla Business Insider – PGG maksymalnie zwiększa produkcję, aby zaspokoić odbiorców. Jednak znaczące i trwałe zwiększenie wydobycia, tak jak importu, nie jest możliwe z dnia na dzień. Wyjaśnia, że ilość surowca na rynku będzie mniejsza i odbije się to na konsumentach. Szczególnie biorąc pod uwagę, że ceny już teraz są bardzo wysokie.

Należy pamiętać, że nie tylko Polska staje przed wspomnianym problemem. Wiele krajów, które były w znacznie większym stopniu uzależnione od rosyjskiego surowca również będzie szukało alternatywnych źródeł dostaw. Tak więc, zawarcie nowych kontraktów wymaga bezzwłocznego działania a także pokonania ograniczeń w dostawach.

Co więcej, dowiadujemy się, że znaczące i trwałe zwiększenie wydobycia węgla w polskich kopalniach, podobnie jak zwiększenie importu, nie jest możliwe z dnia na dzień. Efekty zobaczymy dopiero po kilku miesiącach a przed tym wymagana jest dokładna analiza zapotrzebowania na rynku.

Na składach węgla ceny doszły do kosmicznych poziomów – za tonę ekogroszku trzeba zapłacić nawet 2,5-3 tys. zł – na stronie internetowej PGG można go kupić po cenach, jakie są przy kopalniach, a więc maksymalnie około 1 tys. zł/t – informuje prezes PGG.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tutaj należy uwzględnić, że to pod wpływem Komisji Europejskiej wiele krajów Europy tak silnie uzależniło się od surowców pochodzących z Rosji. W obliczu wprowadzanych sankcji, UE nie ma możliwości zapewnić innych źródeł energii a to wpływa z kolei na nieustannie poddawaną do dyskusji dostępność poszczególnych surowców a także na ich drastycznie zwiększające się ceny. Niemniej, plan odejścia od węgla i przejście na odnawialne źródła energii wciąż jest aktualny.

W ramach podsumowania. Zapewnienia rządu, w których słyszymy, że węgla nie zabraknie, po części są zgodne z prawdą. Niemniej, musimy niestety przygotować się na scenariusz, o którym mówi prezes PGG, a więc – mniejszą dostępność surowca a tym samym, wyższe ceny. Co więcej, koszty energii również wzrosną na wzgląd możliwych korekt (wzrostów cen węgla energetycznego) w kontrakcie pomiędzy PGG i PGE.

Przed nami coraz bardziej niepewne czasy…

Źródło: businessinsider.com.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl