yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrezydent RP ogłosił początek obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce

Prezydent RP ogłosił początek obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce

Prezydent RP Pan Andrzej Duda oficjalnie ogłosił początek obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce, w trakcie konferencji pt. „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”, która odbyła się w Rezydencji Belweder w Warszawie 7 stycznia br.

Konferencję zorganizowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP, realizując postanowienia Rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych o ogłoszeniu roku 2020 – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. O zainteresowaniu problematyką zdrowia roślin i roli Świata Roślin w przeciwdziałaniu zmianom klimatu, zachodzącym we współczesnym świecie, świadczy ranga prelegentów, jak również liczne audytorium oraz przybyłe na konferencją szerokie grono przedstawicieli mediów.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę zgromadzonym na szczególne miejsce organizacji konferencji – Rezydencja Belweder jest bowiem usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Łazienkowskiego, wyjątkowego miejsca w Warszawie, z bogactwem roślinności i wieloma pomnikami przyrody. Roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu, jeżeli będzie ich coraz mniej i będą w gorszej kondycji może to w efekcie doprowadzić do wyginięcia cywilizacji ludzkiej. Warunki życia ludzi zależą od roślin i ich zdrowia – stwierdził Prezydent.  

Pan Prezydent poinformował ponadto, że aktywnie wspierając działania na rzecz lepszego klimatu, 24-25 kwietnia br. po raz kolejny odbędzie się akcja sadzenia lasów “sadziMY”, prowadzona przez Kancelarię Prezydenta i Lasy Państwowe. W tych dniach, będą zalesiane tereny w nadleśnictwie Lipusz w woj. pomorskim, w 2017 r. dotknięte klęską żywiołową, a w 430 nadleśnictwach na terenie całego kraju zostanie rozdanych ok. milina sadzonek drzew, które wszyscy zainteresowani będą mogli zasadzić np. w swoich ogrodach czy na działkach.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyraził przekonanie, że troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie to w rzeczywistości dbałość o przyszłość człowieka na kuli ziemskiej. Podkreślił konieczność przyjęcia zrównoważonego podejścia do rolnictwa tak, by stosowanie chemicznych środków przeciwko chorobom i szkodnikom w uprawach ograniczyć do minimum. Stwierdził też, że do prowadzenia nowoczesnego rolnictwa, w tym rolnictwa ekologicznego jest niezbędna kompleksowa wiedza na temat gleby, zmianowania i współistnienia roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w swoim wystąpieniu stwierdził, że nadeszła pora na wypracowanie nowego spojrzenia na rolnictwo. Jego rozwój powinien się odbywać w zgodzie z naturą, a szansą dla rozwoju rolnictwa europejskiego jest przestawienie się na zrównoważoną produkcję żywności. Mają w tym pomóc działania określone w dwóch strategiach UE w obszarze rolnictwa: „Nowy zielony ład dla Europy” (ang. The European Green Deal) oraz kompleksowa strategia bezpieczeństwa żywności „Od pola do stołu” (ang. From farm to fork).

Komisarz zachęcił również naukowców do wykorzystania możliwości, jakie dają liczne programy badawcze UE i sięgania po granty na badania i rozwój w zakresie zdrowia roślin. Zapowiedział, że nowym budżecie UE na lata 2020-2027 na ten cel znajdzie się kwota około 10 mld euro.

W trakcie swojego wystąpienia wiceminister klimatu Małgorzata Golińska podkreśliła, że zagrożenie dla zdrowia roślin i dla rodzimych ekosystemów, jakie wiąże się z introdukcją nowych gatunków szkodników i organizmów chorobotwórczych dla roślin, nasila się w warunkach zmian klimatycznych i związanych z nimi gwałtownych zjawisk pogodowych. Dlatego niezmiernie potrzebna jest dyskusja i poszukiwanie rozwiązań dotyczących spowalniania zmian klimatu, także w kontekście zdrowia roślin, w celu wzmacniania i zachowania ekosystemów.

W swoim wystąpieniu pt. „Zdrowie roślin i jego wpływ na rolnictwo oraz gospodarkę” Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski wskazał na potrzebę przyjęcia holistycznego podejścia do zagadnień zdrowia: ludzi, zwierząt i roślin jednocześnie podkreślając, że najbardziej skuteczną metodą ochrony zdrowia jest prewencja. W zakresie zdrowia roślin działania prewencyjne są realizowane przez krajowe służby ochrony roślin, takie jak w Polsce – Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która m.in. wykonuje zadania kontrolne mające na celu zmniejszenie zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych dla roślin, przyczyniając się do podnoszenia standardów zdrowia roślin, z korzyścią dla polskiej gospodarki.

W Konferencji wzięła też udział Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin Francoise Petter. Podkreśliła, że do wzrostu zagrożenia zdrowia roślin  przyczyniają się zmiany klimatyczne i działalność człowieka. Zmiany ekosystemów i ograniczenie bioróżnorodności powoduje tworzenie nowych nisz, w których mogą rozwijać się szkodniki i organizmy chorobotwórcze dla roślin. Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia zdrowia roślin dla ochrony środowiska, lasów i różnorodności biologicznej, a także dla zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego oraz pobudzenia rozwoju gospodarczego.

Podsumowując przebieg konferencji, Andrzej Chodkowski podziękował prelegentom i uczestnikom zapraszając ich do odwiedzenia nowej, uruchomionej z początkiem 2020 roku strony internetowej Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce: www.RokRoslin.pl, gdzie można znaleźć informacje o wielu interesujących wydarzeniach.

Strona ta służy też wszystkim zainteresowanym przyłączeniem się do obchodów MRZR do kontaktów z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która jako urzędowa służba ochrony roślin w Polsce, zgodnie z postanowieniami Rezolucji ONZ i z wytycznymi FAO jest zobowiązana do organizacji i koordynowania działań promujących Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin na terenie całego kraju.

źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl