yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościProblemy w uprawach fasolki szparagowej. Jakich cen możemy się spodziewać?

Problemy w uprawach fasolki szparagowej. Jakich cen możemy się spodziewać? [22.07.2022]

Stawki oferowane za fasolkę szparagową na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach pozostają na dość stabilnym poziomie. Nie jest to niestety równoznaczne z brakiem problemów po stronie producentów, którzy napotykają w obecnym sezonie wiele trudności. O czym mowa?

Sytuacja fasolki szparagowej pozostaje na dość stabilnym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie w nadchodzącym okresie. Co się do tego przyczynia? Głównym czynnikiem, który wciąż w znaczącym stopniu oddziałuje na producentów, okazują się problemy z pozyskaniem odpowiedniej kadry pracowniczej. Mowa głównie o pracownikach, którzy mają doświadczenie w pracy w ciężkich warunkach. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że osoby mające styczność ze zbiorami pierwszy raz, rezygnują praktycznie po kilku przepracowanych godzinach. W szczególności problem odczuwają producenci prowadzący uprawy pod osłonami, gdzie mające obecnie miejsce, dotkliwe temperatury, uniemożliwiają pracę w godzinach szczytu.

Sytuacja w uprawach typowo gruntowych niestety również nie kształtuje się najlepiej. Pomijając kwestię braku pracowników, pozostają jeszcze problemy w utrzymaniu wysokiej jakości plonów. Producenci informują, że aktualny rok niestety nie sprzyja, jeśli chodzi o uprawy. Bezpośredni wpływ mają na to niekorzystne warunki pogodowe, które co chwilę fundują nam, katastrofalne w skutkach, kataklizmy. Straty są dość poważne, a jeśli uprawy przetrwały, muszą zmagać się z dość wysokimi upałami, które zaogniają występującą suszę. Plony często nie są doskonałe a niestety nasi odbiorcy przywiązują do tego coraz większą uwagę. Niewielkie odstępstwa od wysokiej jakości powodują, że rolnicy mogą liczyć na niższe stawki niż w przypadku towaru z tunelów.

Jak więc kształtuje się sytuacja na rynku, jeśli chodzi o ceny? Tak jak wspominaliśmy, stawki zależą od tego, czy fasolka pochodzi z upraw gruntowych czy z tunelu. Producenci mający w ofercie fasolkę wysokiej jakości, pochodzącą z tunelu, mogą liczyć na stawki rzędu 9,00-10,00 zł za kilogram. Natomiast, nieco gorszej jakości, fasolka gruntowa oscyluje na poziomie 7,00 zł. Wśród ofert rolników przeważa warzywo uprawiane pod osłonami.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl