reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościProblemy w uprawach fasolki szparagowej. Jakich cen możemy się spodziewać?

Problemy w uprawach fasolki szparagowej. Jakich cen możemy się spodziewać? [22.07.2022]

Stawki oferowane za fasolkę szparagową na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach pozostają na dość stabilnym poziomie. Nie jest to niestety równoznaczne z brakiem problemów po stronie producentów, którzy napotykają w obecnym sezonie wiele trudności. O czym mowa?

Sytuacja fasolki szparagowej pozostaje na dość stabilnym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie w nadchodzącym okresie. Co się do tego przyczynia? Głównym czynnikiem, który wciąż w znaczącym stopniu oddziałuje na producentów, okazują się problemy z pozyskaniem odpowiedniej kadry pracowniczej. Mowa głównie o pracownikach, którzy mają doświadczenie w pracy w ciężkich warunkach. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że osoby mające styczność ze zbiorami pierwszy raz, rezygnują praktycznie po kilku przepracowanych godzinach. W szczególności problem odczuwają producenci prowadzący uprawy pod osłonami, gdzie mające obecnie miejsce, dotkliwe temperatury, uniemożliwiają pracę w godzinach szczytu.

reklama
Baner PORW 2025

Sytuacja w uprawach typowo gruntowych niestety również nie kształtuje się najlepiej. Pomijając kwestię braku pracowników, pozostają jeszcze problemy w utrzymaniu wysokiej jakości plonów. Producenci informują, że aktualny rok niestety nie sprzyja, jeśli chodzi o uprawy. Bezpośredni wpływ mają na to niekorzystne warunki pogodowe, które co chwilę fundują nam, katastrofalne w skutkach, kataklizmy. Straty są dość poważne, a jeśli uprawy przetrwały, muszą zmagać się z dość wysokimi upałami, które zaogniają występującą suszę. Plony często nie są doskonałe a niestety nasi odbiorcy przywiązują do tego coraz większą uwagę. Niewielkie odstępstwa od wysokiej jakości powodują, że rolnicy mogą liczyć na niższe stawki niż w przypadku towaru z tunelów.

Jak więc kształtuje się sytuacja na rynku, jeśli chodzi o ceny? Tak jak wspominaliśmy, stawki zależą od tego, czy fasolka pochodzi z upraw gruntowych czy z tunelu. Producenci mający w ofercie fasolkę wysokiej jakości, pochodzącą z tunelu, mogą liczyć na stawki rzędu 9,00-10,00 zł za kilogram. Natomiast, nieco gorszej jakości, fasolka gruntowa oscyluje na poziomie 7,00 zł. Wśród ofert rolników przeważa warzywo uprawiane pod osłonami.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]