yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościProducenci szparagów w Niemczech kończą sezon wcześniej

Producenci szparagów w Niemczech kończą sezon wcześniej

Sezon szparagowy dla wielu producentów okazał się utrapieniem. Rosnące koszty produkcji przytłaczały rolników, podczas gdy ceny warzywa stale spadały. A co było przyczyną takiego zjawiska? Import tańszych produktów z zagranicy przez detalistów…

Niemiecki sezon szparagowy dla wielu producentów zakończył się wcześniej. Nie było to spowodowane nieurodzajem czy innymi czynnikami. Powód jest nam dobrze znany i są nim… ceny. Zbiory szparagów to nie lada wyzwanie. Producenci muszą liczyć się z opłaceniem dużej ilości pracowników i wieloma innymi kosztami. Niestety, aktualny sezon przyniósł stawki, które nie pokrywały tych wydatków. Zbiory często nie przynosiły zysków, a straty… Rolnicy obawiają się, że poniesione koszty zmuszą wielu z nich do likwidacji swoich upraw. Aktualnie mają problem, by sprzedać pozostałe szparagi.

Skalę problemu ukazuje sytuacja jednego z producentów, który uprawia warzywo na 250 hektarach. Tegoroczny sezon zmusił go do porzucenia 50 hektarów. Popyt na lokalne produkty nie był wystarczający i oferowane stawki nie pokryłyby poniesionych kosztów. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Wielu rolników przyczynę upatruje w polityce handlu detalicznego. Markety kierujące się w stronę niższych cen, pomijały lokalne produkty. Ich wyborem stawały się tańsze szparagi z zagranicy. To z kolei wpływało na coraz niższe ceny dla krajowych rolników. Wielu z nich z trudem nadążało za zmieniającą się sytuacją, a ilość porzuconych upraw stale się zwiększała.

Ciężko na ten moment oszacować jak duże są straty, jednak jeden z producentów podaje, że rok temu wyprodukowanie kilograma wysokiej jakości szparagów kosztowało go 5-6 euro. Aktualnie będzie to znacznie wyższa kwota na wzgląd cen wszelkich surowców czy usług. Producenci mówią, że szparagi to roślina wieloletnia, będzie miała więcej czasu na regenerację i pod koniec roku zostanie wykorzystana jako naturalny nawóz. Niemniej, to co dobre dla roślin, niekoniecznie jest dobre dla rolników i oznacza spore starty…

Źródło: tagesschau.de

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl