yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościProdukcja boczniaka na fusach kawy?

Produkcja boczniaka na fusach kawy?

Jednym z wyzwań, przed którymi stanie sektor uprawy grzybów jadalnych w przyszłości, jest dostępność surowców. Grzyby produkuje się najczęściej na podłożu ze słomy, trocin, przefermentowanego obornika, pomiotu kurzego, choć można wykorzystać w ich produkcji również inne odpady produkcji rolnej, jak wytłoczyny z oliwek czy łuski, rozdrobnione kolby kukurydziane itp.  Firma GRO z siedzibą w Amsterdamie znalazła nowatorski rozwiązanie dla boczniaków – fusy z kawy.

Firma zbiera to nietypowe podłoże od partnerów. „Dodajemy też inne surowce, ale ta uprawa opiera się na odpadach z ekspresów do kawy” – wyjaśnia Wouter Muis. „Te fusy kawowe pozyskujemy m.in. z kilku dużych hurtowni warzyw i owoców, które odbierają je od swoich klientów, można to nazwać gospodarką o obiegu zamkniętym ”.

„Zdecydowaliśmy się na to podłoże, nie tylko dlatego, że nadaje się do tego rodzaju upraw, ale także dlatego, że produkujemy bardzo dużo fusów kawowych w Holandii. Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem spożycia kawy w przeliczeniu na mieszkańca. Jest więc wiele możliwości dla innych projektów, w których jako substrat można by wykorzystać fusy z kawy ”

źródło FreshPlaza

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl