yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPropozycje odmianowe na trudne warunki

Propozycje odmianowe na trudne warunki

Brak opadów deszczu i śniegu oraz wysokie temperatury jak na zimową porę powodują, że rolnicy myślą o nowym sezonie wegetacyjnym z obawami. Dotyczą one przede wszystkim suszy. Już dziś wszyscy zastanawiają się jaki będzie przebieg pogody wiosną i latem. Dlatego ogromnym powodzeniem cieszyła się konferencja zorganizowana przez firmę Syngenta przy współudziale Tradecorp, Grupa Producentów Rozsad Krasoń i Grupa Mularski 19 lutego br. w Lublinie. Tematem spotkania było odmiany warzyw tolerancyjnych na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe, a także przygotowanie roślin do wzrostu i owocowania.

Zmiany warunków klimatycznych panujących w kraju omówił Władysław Tokarczyk. Zwrócił on uwagę na słabe uzbrojenie pól wykorzystywanych pod uprawę warzyw w infrastrukturę do nawadniania. Deficyt wody jest również duży. Gwałtowne zjawiska pogodowe (nawałnice, ulewne deszcze) nie zmniejszają deficytu wody a przyczyniają się jedynie do intensywnej erozji i degradacji wierzchniej części gleby. W takich warunkach efektywnie plonować mogą jedynie rośliny budujące rozległy system korzeniowy. Wybór odmiany o krótszym okresie wegetacji sprawia, że rośliny mają większe szanse na wydanie pełnowartościowe plonów oraz zmniejszenie kosztów produkcji.

Odmiany warzyw kapustnych zaprezentowali Rafał Żmuda i Mariusz Kwiatkowski a firmy Syngenta. Zwracali oni uwagę szczególnie na odmiany o silnym systemie korzeniowym z dużym wigorem, które dobrze plonują w trudnych warunkach pogodowych. Rafał Żmuda podkreślał, że odmiany kalafiora Almagro F1 (okres wegetacji 80-83 dni), Lecanu F1 (73-75 dni) i Guideline F1 (70-73 dni) z powodu niezbyt długiego okresu wegetacji można uprawiać zarówno w cyklu wiosennym na zbiór latem i w poplonie na zbiór jesienny. Nawet w trudnych warunkach tworzą one śnieżnobiałe róże, które mogą stanowić surowiec dla przemysłu lub do zaopatrzenia świeżego rynku. Do uprawy letniej rekomendowane są odmiany Guideline F1 i Almagro F1. Z kolei David F1 i Gohan F1 to propozycje na jesienny zbiór o dużym potencjale plonotwórczym i wysokiej jakości plonu. Istotną zaletą tych odmian jest także dobra zdrowotność roślin oraz wysoki uzysk różyczek przy bardzo małym udziale kruszu. Java F1 jest nową odmianą kalafiora w ofercie firmy o okresie wegetacji wynoszącym 83–87 dni. Polecana jest do zbioru po 15 września. Rośliny o dużej zdrowotności mają mocny wigor, liście dobrze okrywają białą zbitą różę. Poszczególne różyczki mają grzybkowaty kształt a w trakcie przygotowania dla przemysłu nie tworzą kruszu.

Mariusz Kwiatkowski polecał odmiany brokułu. Beachy F1 o krótkim okresie wegetacji (75 dni), który może być uprawiany na wczesny zbiór lub na poplon. Rośliny tworzą wysoko osadzone róże (co znacznie ułatwia zbiór), które są zbite i ciężkie. Monaco F1 o ciemnozielonych różach to brokuł, który może być uprawiany na potrzeby świeżego rynku jak również do przetwórstwa. Odmianę Batory F1 poleca się do uprawy w cyklu wiosennym i jesienny m. Tworzy zbite, kształtne róże o drobnych pączkach. Roślina może być uprawiana w większym zagęszczeniu. Kolejna wartościowa odmiana w portfolio Syngenta – Monrello F1 toleruje wysokie temperatury. Bruki F1 buduje kompaktowe rośliny o dobrym wigorze. Dobrze rośnie przy wysokich temperaturach. Róża ma regularny kształt, jest twarda i łatwa do zbioru.

Z odmian warzyw psiankowatych tolerancyjnych na trudne warunki uprawy wyróżniono paprykę Crusader F1 o ciemnoczerwonych owocach typu blok do uprawy polowej i tunelowej. Rośliny o dobrej zdrowotności wcześnie rozpoczynają owocowanie. Syngenta proponuje także pomidory gruntowe tolerujące trudniejsze warunki uprawy. Miceno F1 ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, Może być uprawniana bez nawadniania a i w takich warunkach wykazuje wysoki potencjał plonotwórczy. Roślina o dobrym ulistnieniu okrywa twarde owoce nadające się do mechanicznego zbioru. Owoce równomiernie się wybarwiają.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Prezentowana była także dobrze znana producentom propozycja ogórka gruntowego to Octopus F1. Jest to grubobrodawkowa odmiana z przewagą kwiatów żeńskich. Owoce są rozjaśnione na końcu z podłużnymi jasnymi smugami. Taki typ ogórków poszukiwany jest  na terenie Lubelszczyzny przez odbiorców  detalicznych. Owoce o cylindrycznym kształcie o stosunku długości do średnicy  3 : 1. nadają się do konserwowania i kiszenia. Bardzo istotna dla producenta jest tolerancja roślin na mączniaka rzekomego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie nakładów na ochronę plantacji.

Odmiany cebuli przybliżył uczestnikom spotkania Władysław Tokarczyk. Vision F1 to plenna, średnio wczesna odmiana o mocnym systemie korzeniowym szarozielonym szczypiorze i mocnej żółtobrązowej łusce. Plonuje wiernie w każdym roku i w różnych rejonach kraju. Polecana na świeży rynek i do przetwórstwa. Cebule tej odmiany nadają się do bardzo długiego przechowywania. Progression F1 jest odmianą bardzo dobrze plonującą na słabszych stanowiskach z małą podatnością na żerowanie wciornastków. Tworzy wyrównane cebule o dobrze utrzymującej się łusce. Nie ma skłonności do wyrastania podczas przechowywania. Medalion F1 to średnio wczesna odmiana, która może być uprawiana na różnych typach gleb. Cebule kuliste o mocno przylegającej łusce stanowią plon handlowy. Suszę i upały toleruje Bratko F1 o bardzo dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym i wyrównanych cebulach. Do długiego przechowywania polecana była średnio wczesna odmiana Nation F1 w typie Rijnsburger. Banko to ustalona odmiana w typie hiszpańskim i o mocnej, twardej łusce. Wytwarza duże cebule.

Z odmian marchwi specjaliści firmy Syngenta zwracali uwagę na mieszańca w typie nantejskim o krótkim okresie wegetacji – Yukon F1. Tworzy on gładkie, cylindryczne korzenie o intensywnej barwie. Odmiana może być uprawiana na różnych typach gleb. Kolejna z polecanych marchwi – Champion F1 także tworzy gładkie korzenie , wyrównane o zakończeniu typowym dla odmian nantejskich. Dodatkową zaletą tych odmian jest słodki smak. Nać jest zdrowa, odporna na alternariozę.

Fasole na trudne warunki klimatyczne polecał Zbigniew Chuchnowski. Bezpieczeństwo pewnej sprzedaży producenci mają w warunkach niedoboru surowca. Odmiany Momentum i Opportune hodowli amerykańskiej, maja silniejszy wigor niż odmiany europejskie, co sprawia, że rośliny bardzo dobrze kwitną i zawiązują strąki. Długie, mięsiste strąki powalają na uzyskanie większej masy z jednostki powierzchni. Różnica między tymi odmianami polega jedynie na wybarwieniu strąka. Obie odmiany charakteryzuje długie okno zbiorcze. Outlaw to nowa odmiana o dużym potencjale plonotwórczym(nawet w uprawie bez nawadniania). Rośliny nie zrzucają kwiatów podczas upałów i nie mają tendencji do wylegania przy obciążeniu strąkami. Escadron to także nowa odmiana o bardzo dobrym wyrównaniu dużej liczbie na roślinie.

Roman Parzych zwrócił uwagę słuchaczy na choroby i szkodniki warzyw m.in. na rosnąca liczbę chorób kapusty: sucha zgnilizna kapustnych, plamistość pierścieniowa, mączniak rzekomy (szczególnie na rozsadzie), alternarioza i kiła kapusty, która prowadzi do zahamowania wzrostu. Do ochrony warzyw przed szerokim spektrum patogenów polecano fungicyd Scorpion 325 SC. W uprawie kapustnych chroni przed m.in. przed czernią krzyżowych, mączniakiem prawdziwym, plamistością pierścieniową, bielikiem krzyżowych i suchą zgnilizną działając zapobiegawczo, a gdy już dojdzie do infekcji zahamuje jej rozwój dzięki działaniu interwencyjnemu. Scorpion ma również zastosowanie w uprawie warzyw korzeniowych, psiankowatych, cebulowych, liściowych, strączkowych i dyniowatych. Amistar to kolejny preparat o szerokim spektrum działania w ofercie firmy Syngenta. Skutecznie zwalcza m.in. szarą pleśń, alternariozę i mącznika prawdziwego wielu gatunków warzyw. Z kolei Ridomil Gold MZ to środek ukierunkowany na zwalczanie mączniaka rzekomego. Do zwalczania chwastów jednoliściennych rekomendowany był herbicyd Zetrola (warzywa strączkowe, korzeniowe, cebulowe, kapustne).

 

Adela Maziarz, Zamość

 

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl