yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrzegląd rynku i aktualnych cen pomidorów w UE

Przegląd rynku i aktualnych cen pomidorów w UE

Sierpniowe obniżki dały się we znaki producentom w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej. Koszty produkcji kształtują się bowiem na rekordowo wysokim poziomie, przez co opłacalność stawiana jest pod znakiem zapytania. Wrzesień z kolei zapewnił nieco wyższe wynagrodzenie. Jednak czy to wystarczy, by sprostać nieustannym podwyżkom?

Tak jak wspominaliśmy, sierpniowe ceny pomidorów w wielu przypadkach okazały się zbliżone lub nawet niższe względem średniej z ostatnich pięciu lat. Uwzględniając aktualne problemy, producenci znaleźli się w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji… Trend całe szczęście się nie utrzymał i we wrześniu doświadczyliśmy nieco wyższych stawek.

W całej Unii Europejskiej średnia cen wzrosła z 1,14 do 1,43 euro/kg. Producenci otrzymywali o 0,21 euro więcej aniżeli w ostatnich pięciu latach. Zwykle stawki wzrastały w tym okresie o 12%. Tymczasem we wrześniu roku bieżącego zwiększyły się o 26%.

Najkorzystniej wypada w tym wszystkim Francja. W sierpniu tamtejsi producenci doświadczyli cen niższych od pięcioletniej średniej aż o 0,51 euro. Co więcej, przełom sierpnia i września wiązał się tam zazwyczaj z 13% spadkiem. Aktualny rok przyniósł jednak 42% wzrost, przez co stawki wzrosły z 1,64 do 2,33 euro/kg.

Zdecydowanie korzystniejszą sytuacją mogą również pochwalić się Hiszpanie. W latach 2017-2021 obserwowano na tamtejszym rynku podwyżki cen rzędu 12%. Obecnie wyniosły one 45%, co pozwoliło uzyskać lepsze wynagrodzenie. W sierpniu stawki oscylowały bowiem poniżej średniej ze wspomnianego okresu. Aktualnie przedstawiają się na poziomie 1,31 euro/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

We Włoszech warunki na rynku pomidorów kształtują się natomiast nieco gorzej. Stawki co prawda są wyższe niż w ostatnich pięciu latach i wynoszą 1,49 euro/kg, jednak wrześniowy wzrost okazał się mniejszy niż zwykle obserwowano. Wynagrodzenie dla producentów we wrześniu, porównując z sierpniem, zwiększyło się bowiem o 7%, czyli o 12% mniej.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w Holandii. Tamtejsi producenci mogli liczyć we wrześniu na 0,99 euro/kg. Warto zaznaczyć, że to o 0,28 euro więcej niż w poprzednim miesiącu, niemniej, wzrost w ostatnich pięciu latach wynosił 52%. Uwzględniając natomiast podane liczby widzimy, że aktualnie stawki zwiększyły się o 40%, czyli o 12% mniej.

We wszystkich wymienionych przypadkach stawki we wrześniu pozostawały powyżej pięcioletniej średniej. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja w szklarniach wiąże się obecnie z bardzo wysokimi nakładami. Z tego względu wynagrodzenie dla producenta powinno być zdecydowanie wyższe. Niestety, często widzimy, że wciąż jest ono zbliżone do średniej z lat 2017-2021…

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl