Przegląd rynku i aktualnych cen pomidorów w UE

Sierpniowe obniżki dały się we znaki producentom w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej. Koszty produkcji kształtują się bowiem na rekordowo wysokim poziomie, przez co opłacalność stawiana jest pod znakiem zapytania. Wrzesień z kolei zapewnił nieco wyższe wynagrodzenie. Jednak czy to wystarczy, by sprostać nieustannym podwyżkom?

Tak jak wspominaliśmy, sierpniowe ceny pomidorów w wielu przypadkach okazały się zbliżone lub nawet niższe względem średniej z ostatnich pięciu lat. Uwzględniając aktualne problemy, producenci znaleźli się w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji… Trend całe szczęście się nie utrzymał i we wrześniu doświadczyliśmy nieco wyższych stawek.

W całej Unii Europejskiej średnia cen wzrosła z 1,14 do 1,43 euro/kg. Producenci otrzymywali o 0,21 euro więcej aniżeli w ostatnich pięciu latach. Zwykle stawki wzrastały w tym okresie o 12%. Tymczasem we wrześniu roku bieżącego zwiększyły się o 26%.

Najkorzystniej wypada w tym wszystkim Francja. W sierpniu tamtejsi producenci doświadczyli cen niższych od pięcioletniej średniej aż o 0,51 euro. Co więcej, przełom sierpnia i września wiązał się tam zazwyczaj z 13% spadkiem. Aktualny rok przyniósł jednak 42% wzrost, przez co stawki wzrosły z 1,64 do 2,33 euro/kg.

Zdecydowanie korzystniejszą sytuacją mogą również pochwalić się Hiszpanie. W latach 2017-2021 obserwowano na tamtejszym rynku podwyżki cen rzędu 12%. Obecnie wyniosły one 45%, co pozwoliło uzyskać lepsze wynagrodzenie. W sierpniu stawki oscylowały bowiem poniżej średniej ze wspomnianego okresu. Aktualnie przedstawiają się na poziomie 1,31 euro/kg.

We Włoszech warunki na rynku pomidorów kształtują się natomiast nieco gorzej. Stawki co prawda są wyższe niż w ostatnich pięciu latach i wynoszą 1,49 euro/kg, jednak wrześniowy wzrost okazał się mniejszy niż zwykle obserwowano. Wynagrodzenie dla producentów we wrześniu, porównując z sierpniem, zwiększyło się bowiem o 7%, czyli o 12% mniej.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w Holandii. Tamtejsi producenci mogli liczyć we wrześniu na 0,99 euro/kg. Warto zaznaczyć, że to o 0,28 euro więcej niż w poprzednim miesiącu, niemniej, wzrost w ostatnich pięciu latach wynosił 52%. Uwzględniając natomiast podane liczby widzimy, że aktualnie stawki zwiększyły się o 40%, czyli o 12% mniej.

We wszystkich wymienionych przypadkach stawki we wrześniu pozostawały powyżej pięcioletniej średniej. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja w szklarniach wiąże się obecnie z bardzo wysokimi nakładami. Z tego względu wynagrodzenie dla producenta powinno być zdecydowanie wyższe. Niestety, często widzimy, że wciąż jest ono zbliżone do średniej z lat 2017-2021…

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności