• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrzymrozki niszczą 70 proc. produkcji ziemniaków na Cyprze

Przymrozki niszczą 70 proc. produkcji ziemniaków na Cyprze

“Około 70 proc.  całkowitej produkcji ziemniaków na Cyprze zostało zniszczonych, a teoretycznie ocalałe zbiory są gorszej jakości” – informują tamtejsze media.

Fala przymrozków znacznie ograniczy produkcję ziemniaków na Cyprze. Spadek plonowania jest największym, ale nie jedynym zmartwieniem tamtejszych producentów. Oczywiście, chodzi o wzrost kosztów produkcji, który dotyka nas wszystkich. Z jednej strony są to rekordowe ceny nawozów, a z drugiej wysokie koszty energii elektrycznej, której zużycie na Cyprze jest wyjątkowo duże z powodu konieczności stosowania systemów nawadniających.

Przymrozki i obniżenie produkcji na Cyprze to na pierwszy rzut oka jest dobrą wiadomością dla innych producentów. Wielokrotnie narzekaliśmy przecież na duża ilość towaru z importu, która zaniża ceny i popyt na polskie ziemniaki. Niestety, w tym przypadku musimy wziąć jednak pod uwagę inną zmienną i chyba nie możemy cieszyć się na zapas. Mamy na myśli sytuację na rynku egipskich ziemniaków.

Egipt eksportuje rocznie średnio 660 000 ton ziemniaków. Co roku największym rynkiem jest dla nich Rosja. Mowa tu o 240 000 ton. Aktualnie miałby miejsce szczyt eksportu w tamtym kierunku. Wiemy jednak, jak wygląda sytuacja. Wiele krajów zaczyna obawiać się, co się stanie, jeśli Egipcjanie będą próbowali sprzedać ziemniaki, które zwykle trafiają do Rosji.

Co pocieszające, może zrealizować się inny scenariusz – trudniejszy import rosyjskiej pszenicy, na której Egipt w dużym stopniu opiera się, aby wyżywić swoją ludność, może skłonić egipski rząd do nałożenia ograniczeń na eksport ziemniaków…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak widać zmiennych jest wiele i trudno przewidzieć, jak potoczy się sytuacja…


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl