Przyszłość sektora ziemniaczanego

W sobotę 20 czerwca wracając z Krajowych Krajowych Dni Pola w Minikowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski złożył wizytę w oddziale Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie. Podkreślił tam dokonania naukowe jednostki jako ważne, dla nauki stosowanej i jej transferu do praktyki rolniczej. 

Minister oznajmił, że ekspansję krajowych ziemniaków na europejskie rynki, są choroby kwarantannowe np. bakterioza. Powstrzymać je ma przyjęty  “Program dla polskiego ziemniaka”. Uzupełnieniem 4-letniego programu mają być testy. Minister rolnictwa zadeklarował finansowe wsparcie dla prowadzonych badań, by na rynek trafiały rośliny wolne od chorób. – Badania podstawowe przeprowadzone w instytucie są wsparciem nie tylko dla polskiej hodowli, dla polskiego postępu biologicznego, ale też bezpośrednio dla rolników, którzy z tego postępu korzystają — wyjaśnia prof. dr hab. Henryk Bujak, dyr. Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

Wizyta ministra Ardanowskiego w Boninie

Podczas wizyty w Boninie szef resortu rolnictwa zapowiedział też pomoc dla rolników, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafią do hodowców drobiu oraz producentów mleka, wołowiny i baraniny. – Na to mamy zgodę, co prawda my chcieliśmy przesunąć około 1 mld euro, a będziemy mieli zgodę na 1 mld złotych, ale to i tak są spore środki – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Od lewej dr Janusz Urbanowicz, prof. Henryk Bujak, dr hab. Włodzimierz Przewodowski,, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski,dr hab. Krzysztof Treder, wiceminister rolnictwa Jan Białkowski
 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności