Rekordowe ceny ziemniaków do przetwórstwa w Europie

Wczesne zbiory są opóźnione, ilość zapasów się zmniejsza, natomiast popyt na ziemniaki do przetwórstwa pozostaje na bardzo wysokim poziomie… Wszystkie te czynniki znajdują odbicie w cenach, które wzrosły do rekordowych wartości.

W ubiegłym tygodniu serwis Mintec poinformował, że ceny ziemniaków do przetwórstwa osiągnęły w Europie rekordowe wartości. O jakich stawkach mowa? W dniu 18 kwietnia holenderskie ziemniaki przeznaczone do przetwórstwa wzbiły się w notowaniach do poziomu 330 euro/tonę. Według danych serwisu, wartości te są najwyższe od 2014 roku.

Z czego wynika taki stan rzeczy? Jednym z głównych aspektów są tutaj opóźnienia w produkcji. Wczesne zbiory ziemniaków pojawią się najprawdopodobniej później niż zakładano, przez co sektor przetwórstwa musi bazować na zapasach z poprzedniego sezonu. Zapasy ubiegłorocznego warzywa pozostają jednak poniżej średniej.

Tymczasem, popyt na produkty przetworzone jest bardzo wysoki na całym świecie. Przetwórcy konkurują z tego względu między sobą, aby pozyskać dostępne na rynku partie ziemniaków. Niska podaż oraz niezwykle wysoki popyt znajdują natomiast odzwierciedlenie w cenach, które wzbiły się do rekordowego poziomu.

Sytuacja utrzyma się najprawdopodobniej do momentu, w którym przetwórcy uzyskają dostęp do wystarczającej ilości odmian przetwórczych z wczesnych zbiorów. Tymczasem, póki to nie nastąpi, ceny pozostaną na rekordowym poziomie lub będą oscylować wokół niego.

Źródło: mintecglobal.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. orka ciągnik praca
  2. pieniądze

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności