yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRolnictwo ekologiczne to nasza przyszłość, ale czy opłacalna?

Rolnictwo ekologiczne to nasza przyszłość, ale czy opłacalna?

Przed polskim rolnictwem duże wyzwania. Nacisk na zdrową i bezpieczną żywność ekologiczną jest coraz większy. Jednak w Polsce rolnictwo ekologiczne wciąż kształtuje się na wyjątkowo niskim poziomie ok. 3 proc. – niestety wiele gospodarstw ekologicznych nie wytrzymuje próby i pada.

Przed polskim rolnictwem stają ogromne wyzwania związane m.in. ze zwiększeniem areału upraw czy wprowadzaniem nowoczesnych technologii. Struktura rolnictwa i produkcji żywnościowej w Polsce jest oparta o małe i średnie gospodarstwa, które już teraz produkują żywność bardzo wysokiej jakości. “Ekologiczna żywność to nasza przyszłość” – to hasło było motywem przewodnim na panelu dyskusyjnym w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W Polsce rolnictwo ekologiczne dopiero raczkuje. Kształtuje się ono na niewielkim poziomie zaledwie 3 proc. Średnia unijna to 8,5 proc., a mamy kraje, jak Austria, gdzie jest ponad 20 proc. Nie zapominajmy, że naszym celem jest “magiczne” 25 proc. do 2030 r. Dziś wydaje się to być dość abstrakcyjne.

Tylko 1,5 proc. gruntów na świecie stanowią uprawy ekologiczne, to zbyt mało. Dziś niedostatecznie inwestujemy w technologie i warto, by wsparcie dla rolnictwa było bardziej sprecyzowane – mówił Łukasz Gębka, prezes zarządu Farmy Świętokrzyskiej Sp. z o.o w trakcie debaty. Jak dodaje: Mamy słabe doradztwo rolnicze. To obszar, w którym brakuje wsparcia dla producentów. Wielu z nich nie wie, jak w sposób ekologiczny chronić plantacje, jak je odżywiać, a nie nawozić. Jak nie niszczyć gleby i środowiska naturalnego. A tymczasem hektolitry pestycydów nadal dostają się do gleby i kumulują się w niej. Dążymy do 25 proc. upraw ekologicznych w 2030 r. Bardzo ważne jest to dążenie i trend, by uprawiać ziemię w sposób ekologiczny. Dodatkowo, rolnicy borykają się z problemem sukcesji. Młodzi ludzie nie chcą zostawać na wsi i uprawiać ziemi. A uprawianie jej w sposób ekologiczny stanowi ogromną wartość dla społeczeństwa. Dzięki temu, że sieci handlowe w ostatnich latach otworzyły się na produkty ekologiczne, dziś rozmawiamy na ten temat. Wcześniej było to traktowane po macoszemu. 

Fot. Eko Farma Świętokrzyska

 

 

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl