reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościRolnicy przeciwko ograniczeniom stosowania ŚOR

Rolnicy przeciwko ograniczeniom stosowania ŚOR

Izby rolnicze sprzeciwiają się zapisom zawartym w projekcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.

Zacznijmy od początku… Zaproponowane w projekcie Unii Europejskiej rozwiązania nakładają na wszystkie państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia środków ochrony roślin o 50%. Niezależnie od aktualnego poziomu ich zużycia, dopuszczalna granica zostanie wyliczona ze średniej z lat 2015-2017.

reklama
Baner PORW 2025

Nie jest tajemnicą, że takowe zapisy są nieakceptowalne i wiązać się będą ze spadkiem produkcji. Stąd też wynika apel o ponowne konsultacje i zmianę powyższych przepisów, tak aby restrykcje przyniosły jak największe korzyści dla środowiska i jednocześnie umożliwiły dalsze prowadzenie gospodarstw oraz zachowanie godnego życia. Polscy rolnicy są zdania, że zaproponowane w załączniku do rozporządzenia wskaźniki redukcyjne są trudne do przyjęcia i wymagają dokładnego zbadania i oparcia na naukowych podstawach.

W tym wszystkim należy także pamiętać o aktualnej sytuacji geopolitycznej. Wojna na Ukrainie wywołuje bowiem utrudnienia w każdym sektorze gospodarki. Producenci stoją przed wieloma wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne, które w połączeniu z niską dostępnością i wysokimi kosztami surowców wpływają na decyzję o ograniczeniu dalszej produkcji. „Bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne jak bezpieczeństwo obronne kraju, dlatego projekt rozporządzenia powinien uwzględnić nową sytuację na świecie” – czytamy w stanowisku rolników.

Nie można również zapomnieć o potrzebie stosowania środków ochrony roślin w celu zwalczania rozprzestrzeniających się agrofagów na nowych terenach. Stają się one na nich niezwykle inwazyjne i finalnie wywołują ogromne straty produkcyjne.

Odnośnie propozycji UE o tzw. „obszarach wrażliwych”, która ma objąć szczególną ochroną wybrane obszary i zakazać stosowania na nich pestycydów rolnicy wyrażają sprzeciw, ponieważ bardzo szeroka i niejasna jest definicja „obszarów wrażliwych”. W konsekwencji, w takich krajach jak Polska może to spowodować bardzo dotkliwe ograniczenia w prowadzeniu działalności rolniczej na terenach do tego przeznaczonych, łącznie ze znacznym zmniejszeniem się produkcji rolnej – podkreślają rolnicy.

Izby rolnicze są zdania, że przyjęcie rozporządzenia w zaproponowanej do konsultacji formie będzie miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego, w tym polskiego, rolnictwa. Co gorsza… Może doprowadzić do zwiększenia uzależnienia od importu żywności gorszej jakości.

Źródło: KRIR / IR w Opolu

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]