yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRolnik na kwarantannie dostanie 1300 złotych zasiłku

Rolnik na kwarantannie dostanie 1300 złotych zasiłku

Pakiet pomocy dla gospodarski w związku z pandemia koronawirusa tzw. tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzony o kolejne instrumenty, które obejmą również rolników. Jego założenia zaprezentowane zostały 7 kwietnia na konferencji prasowej Członków Rządu. Wśród propozycji, które stanowią uzupełnienie tarczy antykryzysowej znalazł się specjalny zasiłek dla rolników objętych kwarantanną.

W sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub pobytem w szpitalu w związku z COVID 19, rolnicy i pracujący z nimi domownicy otrzymają zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. 1300 zł.

Rząd zapowiada również wprowadzenie instrumentów mających umożliwić przedsiębiorcom funkcjonującym w sektorze rolno-spożywczym dokonywania określonych czynności z zakresu praw pracy umożliwiających zachowanie ciągłości działania na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji. Elastyczność w zakresie organizacji pracy tego sektora jest niezbędna do utrzymania normalnego funkcjonowania tych przedsiębiorstw w nadzwyczajnych warunkach, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe obywateli – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ponadto uproszczone mają zostać procedury realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014–2020). Uproszenia polegać mają na umożliwieniu załatwiania spraw urzędowych bez konieczności osobistego stawiennictwa wnioskodawców lub beneficjentów i kontaktu z pracownikami podmiotów wdrażających oraz na przywróceniu spraw, w których nie dotrzymano terminów, nie spełniono warunków lub nie wykonano zobowiązań w związku z epidemią koronawirusa.

Ograniczone czasowo mają zostać także wymagania dotyczące ukończenia przez osoby stosujące środki ochrony roślin (sprzedające te preparaty, prowadzące doradztwo z zakresu ochrony roślin, prowadzące uprawę roślin zgodnie z zasadami integrowanej produkcji roślin) wymaganych szkoleń w zakresie środków ochrony roślin. Podobnie, proponuje się czasowe zawieszenie obowiązku poddawania okresowym badaniom sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin. O wprowadzenie takich rozwiązań zabiegała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który ma uzupełnić obowiązujące od początku miesiąca przepisy, został już przyjęty przez Rząd i ma on trafić na obrady Sejmu jeszcze przed Wielkanocą. Pełny zakres pomocy będzie znany po wydaniu stosownych rozporządzeń.

Źródło: WIR

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl