• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnik otrzymuje grosze a konsument płaci kilkukrotnie więcej…

Rolnik otrzymuje grosze a konsument płaci kilkukrotnie więcej…

Marże nakładane na warzywa pochodzące od producentów są zdumiewające. W wielu przypadkach okazuje się, że pośrednicy czy markety uzyskują kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie…

Sytuacja tycząca się produkcji warzyw w ostatnich miesiącach wiąże się z wieloma trudnościami. Wszelkie koszty, ponoszone przez rolników, wzrosły kilkukrotnie. Co więcej… Niezbędne w prowadzeniu upraw surowce często okazują się niedostępne lub dostępne w bardzo wysokich cenach. Wszystko to składa się na potrzebę uzyskania wyższych cen przy sprzedaży. Niestety, porównując rok aktualny do ubiegłego, możemy zaobserwować, że w większości przypadków wzrosły one nieadekwatnie do wzrostu kosztów.

Znanym już nam zjawiskiem są także różnice pomiędzy cenami uzyskiwanymi przez producentów oraz tymi, które widzimy na sklepowych półkach. Nierzadko są one dwukrotnie lub nawet kilkukrotnie wyższe. Markety tłumaczą to kosztami wynikającymi z łańcucha dostaw oraz zobowiązaniami tyczącymi się prowadzenia działalności. Uwzględniając fakt, że w handlu występuje zazwyczaj kilku pośredników, argumenty mogą wydawać się słuszne. Zastanawiające jest jednak to, że niektóre warzywa są sprzedawane konsumentom nawet o 400% czy 600% drożej w porównaniu do tego, co otrzymuje rolnik…

Hiszpańska organizacja rolnicza COAG opublikowała w ostatnim czasie porównanie cen, które były oferowane producentom w październiku z tymi, które musiał zapłacić konsument. Tak więc… Zacznijmy od najbardziej rzucającego się w oczy warzywa, czyli czosnku. Średnia cena uzyskiwana przez rolników ukształtowała się na poziomie 0,65 euro/kg, natomiast konsumentowi sprzedawano ten sam produkt już za 5,98 euro/kg. Oznacza to wzrost o 820%. W przypadku sałaty stawki oscylowały na pułapie 0,16 euro/kg oraz 1,14 euro/kg, czyli o 613% więcej. Idąc dalej, marchew okazała się droższa o 437%. Producenci posiadający warzywo w ofercie uzyskiwali zaledwie 0,19 euro/kg, natomiast konsumenci musieli zapłacić 1,02 euro/kg.

Na tym się jednak nie kończy… Nieco niższą, jednak wciąż bardzo wysoką, różnicę w cenach widzimy także w przypadku pozostałych warzyw. Bakłażany okazały się bowiem droższe o 278%, brokuły o 403%, kabaczki o 130%, cebula o 433%, kalafiory o 196%, ziemniaki o 371%, ogórki o 215%, papryka czerwona o 211%, papryka zielona o 233%, kapusta o 312%, natomiast pomidory o 151%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wspomniane powyżej dane przedstawiają rzecz jasna marże nakładane przez pośredników. Tyczą się one Hiszpanii, niemniej, czas pokazał nam wszystkim, że sytuacja na krajowym rynku nie kształtuje się w inny sposób… Warto zaznaczyć, że producenci niestety nie mają możliwości ustalenia wyższych cen… Uwzględniając aktualne koszty są one jednak konieczne, by utrzymać produkcję na niezmiennym poziomie i uniknąć dotkliwych strat. Pośrednicy, w tym markety, często nie poświęcają temu należytej uwagi…

Spoglądając na różnicę w cenach oferowanych producentom oraz tych, które tyczą się zakupu przez konsumenta, możemy bez trudu dostrzec, że w wielu przypadkach istnieje niemałe pole umożliwiające zapewnienie godnych warunków wszystkim ze stron. Na ten moment realia są jednak druzgocące… Rolnik za swoją ciężką pracę otrzymuje grosze, natomiast ten sam produkt trafia na półki w cenach wyższych nawet o 820%. Niemniej… Czy możemy liczyć, że w końcu się coś na tej płaszczyźnie zmieni?

Nie raz spotkaliśmy się bowiem z zagranicznymi produktami na sklepowych półkach, podczas gdy krajowe warzywa mogły w pełni pokryć to zapotrzebowanie. Kluczowa okazywała się tutaj cena, która w niektórych krajach jest niższa na wzgląd niższych kosztów produkcji. Krajowy rolnik musi się niestety dostosować do panujących warunków, by móc sprzedać towar. Pozostaje jednak jedno, bardzo istotne pytanie…

Gdzie podziała się solidarność wobec lokalnych producentów?

Źródło: coag.chil.me


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl