• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRosja zalewa polski rynek warzyw coraz większymi partiami ogórków…

Rosja zalewa polski rynek warzyw coraz większymi partiami ogórków…

Kwestia ogórków z Rosji… Aspekt nieraz przez nas omawiany. Płaszczyzna, na której nic się nie zmienia. A czy powinno? Biorąc pod uwagę warunki polityczne, a także skalę importu rosyjskich ogórków, które dominują na rynku, zdecydowanie powinno. W innym przypadku polscy producenci nie poradzą sobie z wyzwaniami w produkcji, co przełoży się na rozpad jednego z najważniejszych filarów Polski. 

Ogórki pochodzenia rosyjskiego… Mimo, że omawialiśmy temat już niejednokrotnie, sytuacja nie zmieniła się i wciąż wymaga pilnej interwencji. Polscy producenci od ponad roku zalewani są informacjami o rosyjskiej agresji skierowanej w Ukrainę. Zarazem informowani są o konieczności utrzymania wprowadzonych i tworzenia nowych sankcji. Fakt ten jest rzecz jasna sprawą oczywistą. Niemniej… Znajduje również odzwierciedlenie w trudnościach napotykanych przy produkcji. Dostępność surowców jest zdecydowanie niższa, natomiast ich koszty osiągają rekordowy poziom. Czy jednak oby na pewno owe sankcje odcinają nasz kraj od Rosji na wszystkich płaszczyznach? Czy przypadkiem polscy producenci nie muszą konkurować z importem produktów z tamtejszych stron?

Zarówno w minionym okresie, jak i w tym momencie na polskim rynku warzyw jednym z dominujących produktów jest ogórek z Rosji. Warzywo krajowe i zarazem to z innych krajów pozostaje natomiast w zdecydowanej mniejszości. Oczywiście import jest w pewnym sensie uzasadniony, gdyż podaż samego polskiego produktu nie jest jeszcze w stanie pokryć zapotrzebowania społeczeństwa, niemniej… Czy naprawdę musimy sprowadzać warzywo z Rosji? Proceder już na pierwszy rzut oka wydaje się skrajnie niemoralny… Media niemal codziennie donoszą o „występkach” Rosji. Na całym świecie nieustannie słyszymy wypowiedzi przeciwników wojny na Ukrainie i konieczności wsparcia naszych wschodnich sąsiadów, co jest rzecz jasna sprawą najwyższej wagi. Jednak czy sprowadzanie produktów wytworzonych w Rosji jest aktem wsparcia wobec Ukrainy? Czy pomoże polskim producentom? Odpowiedzi na te pytania chyba nie musimy udzielać…

Cały proceder jest jeszcze bardziej rażący, gdy uwzględnimy embargo wprowadzone w 2014 roku. Wówczas polscy producenci utracili możliwość sprzedaży swoich warzyw i owoców, co było dość znaczącym czynnikiem. Tak więc, raz jeszcze podsumujmy aktualną sytuację… Rosja odcięła się od produktów z Polski wiele lat temu, a także wszczęła wojnę na Ukrainie, co pociągnęło za sobą konsekwencje w postaci sankcji, które wywołały kryzys na światowym rynku surowców. Pozostaje więc pytanie… Jak to możliwe, że sprowadzanie rosyjskich produktów rolnych wciąż jest możliwe? Właśnie rozpoczął się sezon na polskie ogórki gruntowe i to co widzimy na rynku jest po prostu przerażające. Ciężko bowiem doszukać się krajowego warzywa pośród wielu palet ogórka gruntowego z Rosji… Co gorsza, jego obecność już na początku obniżyła możliwości lokalnych producentów. Oczekiwali oni bowiem nieco wyższego wynagrodzenia, które byłoby adekwatne do kosztów produkcji. Na wzgląd ogromnej ilości ogórka z Rosji musieli obniżyć owe oczekiwania…

Wzrost podaży polskiego produktu, co nastąpi z czasem, a także utrzymanie się widocznej aktualnie podaży ogórka zza naszej wschodniej granicy, znajdzie odzwierciedlenie w spadku cen. Koszty produkcji w Rosji są natomiast niższe niż w Polsce, przez co to polscy producenci będą najbardziej poszkodowani. Na tym się jednak nie kończy… Równie mocno rażąca sytuacja zauważalna jest także w przypadku ogórka szklarniowego. W naszym, a także w mniemaniu wielu producentów, przedstawiona kwestia powinna zostać jak najszybciej rozwiązana na poziomie prawnym. W przeciwnym wypadku problemy polskich producentów zostaną pogłębione, a to może przełożyć się utracenie suwerenności żywnościowej oraz poważne problemy z bezpieczeństwem żywnościowym na poziomie krajowym. Czy naprawdę chcemy, aby w przyszłości na sklepowych półkach pojawiały się tylko i wyłącznie produkty z zagranicy? Musimy wspólnie temu zapobiec…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Poniżej kilka zdjęć prezentujących towar, którego nie powinniśmy ujrzeć…


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl