yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościRosnące koszty produkcji uderzają w branżę warzywniczą

Rosnące koszty produkcji uderzają w branżę warzywniczą

W ostatnim czasie obserwujemy galopujące ceny płodów rolnych. Uwaga tu piszemy o cenach rzepaku, które oscylują na poziomie 3000 zł za tonę. Podobnie sytuacja wygląda z pszenicą, tutaj również ceny windują do góry. Niestety nie widać wzrostu cen warzyw, które od lat pozostają na podobnym poziomie. 

Wszyscy już wiedzą o drastycznym wzroście cen nawozów. Z szacunków wynika, że wzrosły one średnio o 100 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 150 proc. Wielu rolników decyduje się na zakup nawozów właśnie teraz, ale nie ma gwarancji dalszego rozwoju cen. Nie wiemy, w którą stronę one pójdą. Niewątpliwie rolnicy muszą zmierzyć się z wyższymi kosztami produkcji. Podwyższenie ceny nawozów, pestycydów, paliw, energii spowoduje wzrost cen żywności. Do tego dochodzą problemy z brakiem dostępności do siły roboczej, a produkcja warzywnicza jest bardzo pracochłonna. Na tym kryzysie ucierpią przede wszystkim rolnicy, w dalszej perspektywie również konsumenci.

“Trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy, grupy producenckie, wtedy ceny nawozów mogłyby być niższe” – tak mówił w sobotę (9.10) prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w Przysusze. Czy łączenie się w grupy producenckie jest dziś rozwiązaniem na ten kryzys? Tymczasem liczba grup producenckich w Polsce stale się kurczy. Z czegoś to musi wynikać….

Jak informuje jeden z producentów warzyw szklarniowych w Polsce, musimy zmierzyć się z wysokimi cenami nawozów, jednak nas martwi inna sytuacja, czy będą one dostępne. Ceny pomidorów są raczej na stałym poziomie, ale koszty produkcji znacząco wzrosły. Spadła opłacalność produkcji, jest coraz mniejszy zysk. Podobnie przedstawia się sytuacja wśród producentów innych gatunków warzyw.

Taka sytuacja doprowadza nie tylko do ograniczenia opłacalności produkcji, ale do podważenia jej sensowności. Jak już pisaliśmy na łamach portalu znaczny wzrost cen gazu, energii spowodował, że rolnicy w Holandii zastanawiają się nad kontynuacją upraw pomidorów szklarniowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zobacz także: Ceny ogrzewania i energii zmusiły szklarnie w Holandii do redukowania działalności

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl