Rozczarowujące ceny młodych ziemniaków na rynkach hurtowych [08.06.2022]

Z każdym dniem podaż młodych ziemniaków na rynkach hurtowych znacząco się zwiększa. Stawki, które i tak pozostawały na dość niskim poziomie, osiągają jeszcze mniej satysfakcjonujący dla producentów pułap. Ile aktualnie kosztują młode ziemniaki na poszczególnych rynkach hurtowych?

Na taki stan rzeczy niestety wciąż dość znacząco oddziałuje import zagranicznych produktów. Na wielu rynkach możemy spotkać się z szeroką gamą młodych ziemniaków z zagranicy, które wpływają na mniejsze zainteresowanie krajowym produktem. Na uwagę zasługuje również niejednokrotnie poruszana kwestia fałszowania kraju pochodzenia, która nie jest rzadkością na rynkach. Importerzy są niestety na tyle bezczelni, by cały proceder wykonywać na naszych oczach. W końcu co im zrobimy…

Jak kształtuje się sytuacja na podwarszawskich Broniszach? Ceny są zróżnicowane względem odmiany, a także aktualnej sytuacji na rynku. Niemniej, producenci oferujący młodą Irgę mogą liczyć na 2,00-2,50 zł za kilogram, najczęściej będzie to 2,25 zł. W przypadku pozostałych odmian stawki przedstawiają się na poziomie 1,80-2,20 zł za kilogram, a przeważnie jest to 2,00 zł. Zdarzają się jednak dni, w których podaż jest wyższa a rolnicy chcąc sprzedać produkt szybciej, sprzedają go po jeszcze niższych cenach.

Nieciekawa sytuacja jest również widoczna na łódzkim rynku „Zjazdowa”. Producenci mogą liczyć na ceny rzędu 15-35 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu daje nam przedział 1,00-2,33 zł za kilogram. Niemniej, najczęściej spotykane stawki to 25 zł za worek, czyli 1,67 zł za kilogram. Tutaj również wszystko zależy od aktualnej sytuacji na rynku, jednak niższe stawki niestety nie są rzadkością.

Idąc dalej, brak pozytywnych perspektyw widzimy także na rolno-spożywczym rynku hurtowym we Wrocławiu „Targpiast”. Stawki, których mogą oczekiwać producenci, zamykają się w przedziale od 2,00 do 2,50 zł za kilogram. Kolejne dni, które przyniosą większą ilość produktu na rynku, niestety mogą obniżyć ceny jeszcze bardziej.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Ogórki gruntowe w markecie
  2. Gradobicie pustoszy uprawy warzyw
  3. Wypadek drogowy z udziałem ciągnika rolniczego

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności