• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRynek pomidorów w Europie. Odczuwalne spadki cen w sierpniu

Rynek pomidorów w Europie. Odczuwalne spadki cen w sierpniu

Sierpień okazał się wyjątkowo nieprzychylnym miesiącem dla producentów pomidorów w Europie. Koszty produkcji są bowiem bardzo wysokie i konieczne jest to, by znajdowały one odzwierciedlenie w wyższym wynagrodzeniu dla rolników. Sytuacja niestety zdaje się być coraz gorsza… Stawki w większości przypadków drastycznie zbliżyły się do średniej cen z ostatnich pięciu lat, a nawet spadły poniżej owego poziomu…

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na całą Unię Europejską. W ostatnich pięciu latach średnia cena, której mogli oczekiwać producenci, przedstawiała się na poziomie 1,09 euro/kg. Co prawda na ten moment kształtuje się ona nieco wyżej, niemniej, różnica jest znikoma. Sierpień przyniósł bowiem stawki rzędu 1,12 euro/kg, czyli o 0,13 euro mniej aniżeli mogliśmy uzyskać w lipcu. Warto również podkreślić, że w ostatnich latach zwykle obserwowaliśmy w tym okresie wzrost cen w granicach 2%. W bieżącym sezonie, w którym zmagamy się z rekordowo wysokimi kosztami produkcji, spadły one o 10%… Łącząc wszystko powyższe, opłacalność produkcji niestety jest dość mocno wątpliwa.

Wyjątkowo niesprzyjające warunki tyczą się pomidorów we Francji. Ceny tamtejszego warzywa spadły poniżej średniej z ostatnich pięciu lat już w poprzednim miesiącu. Oscylowały na tamten moment w granicach 2,09 euro/kg, czyli o 0,05 euro mniej niż we wspominanym okresie. Sierpień okazał się być jednak znacznie gorszy, gdyż stawki spadły do poziomu 1,64 euro/kg i zbliżyły się do granicy najniższych cen w ubiegłych latach. Przełom lipca i sierpnia zwykle oznaczał dla Francuzów pozostanie na niezmiennym poziomie wynagrodzenia, niemniej, na ten moment spadki wynoszą 22%.

Niższe stawki zauważalne są również w Hiszpanii. Hiszpańscy producenci mogli w ostatnich latach oczekiwać cen rzędu 1,03 euro/kg. Obecnie spadły one do poziomu 0,93 euro/kg, gdzie w poprzednim miesiącu było to jeszcze 1,05 euro/kg. Obserwując statystyki widzimy, że sierpień i w tym przypadku dość nieprzyjemnie zaskoczył producentów. Zazwyczaj wynagrodzenie, porównując do lipca, okazywało się być większe o 3% a w aktualnym sezonie spadło o 11%.

Idąc dalej, Holandia zdołała uchronić się przed spadkami widocznymi we wspomnianych krajach. Średni poziom cen utrzymał się bowiem na poziomie 0,71 euro/kg, co jest identycznym wynikiem w porównaniu do miesiąca poprzedzającego. Tak więc, wynagrodzenie dla tamtejszych producentów pozostaje na wyższym pułapie aniżeli średnia z ostatnich pięciu lat, która w tym przypadku oscyluje w granicach 0,57 euro/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nieco lepsze warunki możemy natomiast zaobserwować we Włoszech. W odróżnieniu od pozostałych krajów aktualne ceny są znacznie wyżej w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat, która oscyluje na poziomie 1,14 euro/kg. Stawki wynoszą bowiem 1,38 euro/kg. W ostatnich latach przełom lipca i sierpnia oznaczał zwykle wzrost o 5%. Na ten moment ceny zwiększyły się nieco mniej, jednak różnica jest bardzo mała i wynosi zaledwie 1%.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl