yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRynek pomidorów w Europie. Odczuwalne spadki cen w sierpniu

Rynek pomidorów w Europie. Odczuwalne spadki cen w sierpniu

Sierpień okazał się wyjątkowo nieprzychylnym miesiącem dla producentów pomidorów w Europie. Koszty produkcji są bowiem bardzo wysokie i konieczne jest to, by znajdowały one odzwierciedlenie w wyższym wynagrodzeniu dla rolników. Sytuacja niestety zdaje się być coraz gorsza… Stawki w większości przypadków drastycznie zbliżyły się do średniej cen z ostatnich pięciu lat, a nawet spadły poniżej owego poziomu…

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na całą Unię Europejską. W ostatnich pięciu latach średnia cena, której mogli oczekiwać producenci, przedstawiała się na poziomie 1,09 euro/kg. Co prawda na ten moment kształtuje się ona nieco wyżej, niemniej, różnica jest znikoma. Sierpień przyniósł bowiem stawki rzędu 1,12 euro/kg, czyli o 0,13 euro mniej aniżeli mogliśmy uzyskać w lipcu. Warto również podkreślić, że w ostatnich latach zwykle obserwowaliśmy w tym okresie wzrost cen w granicach 2%. W bieżącym sezonie, w którym zmagamy się z rekordowo wysokimi kosztami produkcji, spadły one o 10%… Łącząc wszystko powyższe, opłacalność produkcji niestety jest dość mocno wątpliwa.

Wyjątkowo niesprzyjające warunki tyczą się pomidorów we Francji. Ceny tamtejszego warzywa spadły poniżej średniej z ostatnich pięciu lat już w poprzednim miesiącu. Oscylowały na tamten moment w granicach 2,09 euro/kg, czyli o 0,05 euro mniej niż we wspominanym okresie. Sierpień okazał się być jednak znacznie gorszy, gdyż stawki spadły do poziomu 1,64 euro/kg i zbliżyły się do granicy najniższych cen w ubiegłych latach. Przełom lipca i sierpnia zwykle oznaczał dla Francuzów pozostanie na niezmiennym poziomie wynagrodzenia, niemniej, na ten moment spadki wynoszą 22%.

Niższe stawki zauważalne są również w Hiszpanii. Hiszpańscy producenci mogli w ostatnich latach oczekiwać cen rzędu 1,03 euro/kg. Obecnie spadły one do poziomu 0,93 euro/kg, gdzie w poprzednim miesiącu było to jeszcze 1,05 euro/kg. Obserwując statystyki widzimy, że sierpień i w tym przypadku dość nieprzyjemnie zaskoczył producentów. Zazwyczaj wynagrodzenie, porównując do lipca, okazywało się być większe o 3% a w aktualnym sezonie spadło o 11%.

Idąc dalej, Holandia zdołała uchronić się przed spadkami widocznymi we wspomnianych krajach. Średni poziom cen utrzymał się bowiem na poziomie 0,71 euro/kg, co jest identycznym wynikiem w porównaniu do miesiąca poprzedzającego. Tak więc, wynagrodzenie dla tamtejszych producentów pozostaje na wyższym pułapie aniżeli średnia z ostatnich pięciu lat, która w tym przypadku oscyluje w granicach 0,57 euro/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nieco lepsze warunki możemy natomiast zaobserwować we Włoszech. W odróżnieniu od pozostałych krajów aktualne ceny są znacznie wyżej w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat, która oscyluje na poziomie 1,14 euro/kg. Stawki wynoszą bowiem 1,38 euro/kg. W ostatnich latach przełom lipca i sierpnia oznaczał zwykle wzrost o 5%. Na ten moment ceny zwiększyły się nieco mniej, jednak różnica jest bardzo mała i wynosi zaledwie 1%.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl