yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRząd zapewni nam tańszy węgiel?

Rząd zapewni nam tańszy węgiel?

Zawirowania na rynku węgla trwają w najlepsze a ceny, które zobaczymy na składach, coraz bardziej oddalają się od naszych możliwości. Ponadto, kupno bezpośrednio z kopalni jest praktycznie niemożliwe dla zwykłego konsumenta. Niemniej, rząd zapowiada, że wprowadzi odpowiednie działania, aby każdy mógł sobie pozwolić na zakup surowca. O czym konkretnie mowa?

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości padły dość znaczące słowa z ust Jarosława Kaczyńskiego, bowiem odnoszą się do wysokich cen węgla. „Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy, a ten węgiel dzisiaj bardzo zdrożał, nawet do 3 tysięcy złotych za tonę, cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna” – powiedział prezes partii. Niemniej, nie jest to jeszcze nic pewnego. Plan musi zostać doprecyzowany i dopiero po ostatecznych ustaleniach będziemy wiedzieć, czy pomoc będzie dostępna dla każdego, czy tylko dla najbardziej potrzebujących, czyli tych, którzy zarabiają najmniej.

Należy jednak pamiętać, że ogrzanie domów to jedno, natomiast ogrzanie szklarni czy tuneli to druga, bardzo istotna kwestia. Ceny ekogroszku w ostatnim czasie znów dość mocno poszły w górę. W niektórych składach surowiec kosztuje już nawet do 3500 zł za tonę. Sytuacja samego węgla również nie wygląda najlepiej, gdyż stawki zaczynają się od 2700 zł za tonę (w przypadku popularnego węgla typu „orzech”).

Wydawać by się mogło, że rozwiązaniem jest kupno bezpośrednio z kopalni, jednak i tutaj jest pewne „ale”. W ostatnim czasie zakup dla zwykłego konsumenta jest praktycznie niemożliwy. Wystawiony do sprzedaży produkt jest momentalnie rozchwytywany przez pośredników i w niedługim czasie trafia do sprzedaży z kilkukrotną marżą. Odwiedzając stronę internetową PGG możemy co najwyżej zobaczyć informację o brakach towaru.

Uwzględniając bardzo wysoki popyt, ilość węgla jest stanowczo zbyt niska. Każdy w obawie o przyszłość kieruje się w stronę składów, gdzie w ostatnim czasie zdarzały się nawet dość długie kolejki. Tak duże zainteresowanie surowcem niestety zawyża jego ceny, które najprawdopodobniej nie spadną a wręcz przeciwnie – będą stale rosnąć. Nawet jeśli dostawcy zdołają zapewnić wymaganą ilość, pozostaje kwestia cen, na które nie każdy będzie mógł sobie już pozwolić.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czas mija bardzo szybko i niedługo będziemy musieli zderzyć się z koniecznością uzupełnienia zapasów na nadchodzący sezon grzewczy. Pozostaje pytanie, czy zapowiadane wsparcie w formie dopłat lub gwarantowanych, niższych cen na daną partię wejdzie w życie i będzie w stanie wesprzeć nas na tej płaszczyźnie… Jednak czy rząd jest w stanie zminimalizować kilkukrotnie większe ceny niż w roku poprzednim?

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl