Sektor ziół oraz warzyw wymaga pilnej interwencji

Suszona papryka

Trudna sytuacja w sektorze rolniczym obejmuje niestety wszystkich producentów bez wyjątków. Utrzymanie ciągłości produkcji wymaga dostępu do podstawowych surowców. Kwestia ta pozostawia jednak wiele do życzenia…  

Wysokie ceny nawozów, paliw, energii oraz innych kosztów produkcji to aktualne problemy, z którymi muszą się borykać polscy rolnicy. Szczególnie trudna sytuacja tyczy się jednak producentów ziół oraz warzyw naciowych, którzy zwrócili się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej z nadzieją uzyskania wsparcia.

Głównym problemem tego sektora są horrendalnie wysokie ceny miału oraz ogromny problem z jego dostępnością. W bieżącym roku ceny węgla biją prawdziwe rekordy. Od zeszłego roku węgiel podrożał aż o 300%. Stawki wzrosły z poziomu około 800 – 1000 zł/t do 3000 – 4000 zł/t obecnie.

W wielu gospodarstwach zajmujących się suszarnictwem warzyw i ziół, uprawiane w nich zioła oraz warzywa liściaste np. pietruszka naciowa, wymagają suszenia termicznego. Jest ono bardzo kosztowne w eksploatacji ze względu na duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto także wspomnieć, iż susze warzywne z naszego kraju mają od wielu lat ugruntowaną pozycję, związaną z wysoką jakością produktu, dlatego też wsparcie tego sektora produkcji jest ogromnie ważne.

Z informacji podanych przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu wynika, iż resort rolnictwa przygotowuje rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących w szklarniach.

W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy, dbający o dobro rolników, po szczegółowej analizie sektora, jakim jest suszarnictwo warzyw i ziół, wystosowała pismo do resortu rolnictwa, apelując o włączenie tego sektora w planowaną pomoc.

Źródło: WIR

Related Posts

  1. Uprawa papryki polowej Seminis
  2. Maty z węgla brunatnego CARBOMAT

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności