yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSektor ziół oraz warzyw wymaga pilnej interwencji

Sektor ziół oraz warzyw wymaga pilnej interwencji

Trudna sytuacja w sektorze rolniczym obejmuje niestety wszystkich producentów bez wyjątków. Utrzymanie ciągłości produkcji wymaga dostępu do podstawowych surowców. Kwestia ta pozostawia jednak wiele do życzenia…  

Wysokie ceny nawozów, paliw, energii oraz innych kosztów produkcji to aktualne problemy, z którymi muszą się borykać polscy rolnicy. Szczególnie trudna sytuacja tyczy się jednak producentów ziół oraz warzyw naciowych, którzy zwrócili się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej z nadzieją uzyskania wsparcia.

Głównym problemem tego sektora są horrendalnie wysokie ceny miału oraz ogromny problem z jego dostępnością. W bieżącym roku ceny węgla biją prawdziwe rekordy. Od zeszłego roku węgiel podrożał aż o 300%. Stawki wzrosły z poziomu około 800 – 1000 zł/t do 3000 – 4000 zł/t obecnie.

W wielu gospodarstwach zajmujących się suszarnictwem warzyw i ziół, uprawiane w nich zioła oraz warzywa liściaste np. pietruszka naciowa, wymagają suszenia termicznego. Jest ono bardzo kosztowne w eksploatacji ze względu na duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto także wspomnieć, iż susze warzywne z naszego kraju mają od wielu lat ugruntowaną pozycję, związaną z wysoką jakością produktu, dlatego też wsparcie tego sektora produkcji jest ogromnie ważne.

Z informacji podanych przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu wynika, iż resort rolnictwa przygotowuje rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących w szklarniach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy, dbający o dobro rolników, po szczegółowej analizie sektora, jakim jest suszarnictwo warzyw i ziół, wystosowała pismo do resortu rolnictwa, apelując o włączenie tego sektora w planowaną pomoc.

Źródło: WIR

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl