Selery posadzone. Co dalej? [Video]

Maj dla wszystkich producentów warzyw jest bardzo pracowity. To czas przeznaczony na wykonanie m.in.: pierwszych zbiorów, siewu, sadzenia, plewienia, zabiegów ochrony, uprawę – tych wszystkich czynności nie sposób wymienić w jednym zdaniu. Dziś zaglądamy do jednego z gospodarstw w gminie Charsznica, gdzie odbywają się nasadzenia selera korzeniowego z przeznaczeniem do długiego przechowywania.

W gospodarstwie Damiana Micyka w miejscowości Szarkówka uprawianych jest wiele gatunków: kapusta, marchew, seler, burak ćwikłowy. W mijającym tygodniu wykonano nasadzenia selera korzeniowego. W tych warunkach do najdłuższego przechowywania dobrze sprawdza się odmiana Torpedo F1. Od kilku sezonów rozsadę dostarcza Grupa Mularski. Rośliny są sadzone w zagęszczeniu ok. 70 tys./ha.

Przed posadzeniem roślin gleba była starannie uprawiona. W nawożeniu wykorzystano nawóz granulowany pochodzenia naturalnego Polysulphate (Potas K2O – 14%, Wapń CaO – 17%, Magnez MgO – 6%, Siarka SO3 – 48%) w ilości 200 kg/ha oraz sól potasową (150 kg), saletrzak 27 standard z borem (200 kg). Z kolei nawożeniu pogłównym planowana jest aplikacja UnikaCalcium oraz YaraLiva Nitrabor. Zdaniem ogrodnika bardzo ważna jest także biostymulacja roślin. Do rozbudowy systemu korzeniowego stosowany jest Sprintalga, który zawiera ekstrakt z alg morskich Macrocystis, Ascophyllum and Sargassum oraz aminokwasów. W późniejszym etapie wzrostu roślin planowana jest aplikacja preparatu NovaGR.

Aby uchronić rośliny przed chorobami powodowanymi przez Sclerotinia spp. (zgnilizna twardzikowa) tuż przed planowanym terminem sadzenia zastosowano Contans WG.

W ostatnich latach obserwuje się coraz większy problem z występowaniem nicieni glebowych na plantacjach warzyw korzeniowych. Oczywiście najważniejszą metodą walki z nicieniami jest zmianowanie. Damian Micyk, wykonując wszelkie czynności związane z ograniczeniem występowania nicieni,  przeprowadza zabieg środkiem Velum Prime, którego substancją czynną jest fluopyram, pełniący funkcję nematocydu.

Aby utrzymać plantację wolną od chwastów ogrodnik stosuje zabieg ochrony środkiem Racer 250 EC. Jeżeli będzie konieczny drugi zabieg to wykona go preparatem Boxer 800EC.

 

 

 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Minister rolnictwa Robert Telus

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności