W okolicach Grudziądza sezon szklarniowy startuje nieco później, niż w położonych bardziej na południe rejonach Polski. Na finiszu okresu przygotowawczego do nowego nasadzenia, 29 stycznia br. Hurtownia Ogrodnicza Flortom wraz z partnerami: Biopartner, Enza Zaden, Intermag i Sakata zorganizowały dla lokalnych producentów warzyw pod osłonami seminarium poświęcone uprawie pomidorów i ogórków.

Piotr Pietrzak zaprezentował najciekawsze odmiany warzyw do uprawy pod osłonami z oferty firmy Enza Zaden. Szczególną uwagę zwrócił na różnice w uprawie dwóch topowych odmian ogórków tego hodowcy w typie midi – Melen F1 i Grummel F1. Melen F1 to standardowa odmiana w tym segmencie plenna tworząca owoce o długości 20 – 22 cm, ciemnozielone żebrowane, z połyskiem. Z kolei nowa odmiana Grummel F1 to jak podkreślał prelegent fabryka owoców. Wiąże je w bardzo szybkim tempie, daje bardzo wysoki plon. Owoce są nieco dłuższe (22 – 25 cm) niż u Melena F1 i nie mają skłonności do znacznego wydłużania się latem i skracania jesienią. Roślina rośnie szybko i dlatego jest bardziej „żarłoczna”. Dlatego konieczna jest inna niż przy odmianie standardowej strategia fertygacji, aby umożliwić roślinom pobranie wystarczającej ilości składników pokarmowych do wykorzystania ich potencjału plonotwórczego.
Prelegent zaprezentował również charakterystykę nowej odmiany pomidora malinowego Enroza F1 do uprawy szklarniowej. Jest to odmiana, która odznacza się typową malinową barwą, dobrym smakiem i mniejszą w porównaniu ze standardem rynkowym podatności na suchą zgniliznę.
Ponadto P. Pietrzak zaprezentował odmiany pomidorów przeznaczone do uprawy tunelowej: malinową mięsistą TTM-075 F1, pomarańczową mięsistą TI-169 F1 oraz czerwonoowocowe Bellford F1 i Bakonur F1. Zaproponował również producentom z okolic Grudziądza odmianę Granadero F1 o owocach śliwkokształtnych i Pozzano F1 w typie San Marzano.

Klaudia Horlop reprezentująca firmę Sakata zaprezentowała odmiany pomidorów do uprawy szklarniowej i tunelowej. Pierwszą z propozycji była malinowa Fuji Pink F1 o owocach osiągających masę 200 – 220 g. Jest to wczesna odmiana, która nadaje się zarówno do szklarni, jak i do tuneli, rekomendowana jest głównie do uprawy w cyklu wiosennym. Pink Wand F1 to także odmiana pomidora malinowego o niekończącym wzroście, tworzy ona jednak owoce partenokarpne (nie ma konieczności stosowania trzmieli do zapylania). Osiągają one masę 180–200 g i mają wysoką zawartość ekstraktu (brix). Rośliny o średnim wigorze są mało podatne na choroby. Odmiana jest polecana do uprawy tunelowej na nasadzenia wiosenne. Rozestar F1 to odmiana koktajlowa o 12–14-gramowych malinowych owocach w kształcie śliwki. Są one bardzo smaczne i odznaczają się długa trwałością pozbiorczą. Odmiana jest przeznaczona do uprawy tunelowej w cyklu wiosennym oraz uprawy przedłużonej w ogrzewanych szklarniach. Z odmian o czerwonych owocach do uprawy tunelowej prelegentka polecała odmiany Jalila F1, Leslie F1 i Yeti F1.

Asortyment odmian ogórków firmy Sakata zaprezentowała Karolina Marzecka. Polecała ona m.in. wczesną odmianę brodawkową Marvi F1 przeznaczona do uprawy tunelowej, a także sałatkową odmianę Pharo F1 o owocach długości 20–22 cm zaliczaną do ogórków typu midi.

Dr hab. Janusz Piątkowski reprezentujący firmę Biopartner mówił o strategii biologicznej ochrony upraw ogórków i pomidorów przed agrofagami z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego tej ochrony. Zwracał on uwagę m.in. szczepienie roślin pomidora przeciwko wirusowi mozaiki pepino (polecał do tego celu szczepionkę PMV-01), stosowanie preparatu Bluestim w celu zapobiegania Preferal jako elementu ochrony roślin przed mączlikami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jan Gurzyński informował o palecie produktów firmy Intermag przeznaczonej do uprawy warzyw. Proponował m.in. serię preparatów biologicznych Bactim oraz Aminoprim – organiczny stymulator wzrostu roślin, serię nawozów do fertygacji Dropfert i nawozy do żywienia dolistnego Plonvit.

Pomidor odmiana Enroza
Grummel
Klaudia Horlop (od prawej) i Karolina Marzecka reprezentujące firmę Sakata oraz Piotr Pietrzak (Enza Zaden)
O ochronie biologicznej mówił Janusz Piątkowski z firmy Biopartner

Więcej szczegółów z tego spotkania przeczytają Państwo w najbliższych wydaniach czasopisma “Szklarnie Tunele Osłony“. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Szklarnie Tunele Osłony

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności