yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSkąd się biorą spękania owoców pomidora?

Skąd się biorą spękania owoców pomidora?

Pojawienie się owoców pomidora z promieniście rozległymi, głębokimi spękaniami może budzić niepokój o jakość plonu w następnych zbiorach. Mechanizm tego zjawiska rozpoczyna się we wczesnym okresie kwitnienia, kiedy wszystkie elementy pąka kwiatowego (kielich, płatki, pylniki, słupek) tworzą zwartą całość.

Fragmenty niektórych części kwiatu nie wyodrębniają się tylko przylegają do powierzchni zalążni, a staśmiona szyjka słupka słabo oddzielała się od powierzchni dorastającego owocu. W tym miejscu nie rozwijała się skórka i kilka warstw miękiszu, co skutkuje powstaniem szczeliny w młodym zawiązku.

Typowy kwiat podatnej na spękania odmiany pomidora

Powierzchnia szczeliny sukcesywnie się powiększa i zasklepia korkopodobną warstwą ochronną ciemniejącą dzięki utlenianiu się związków organicznych uwolnionych ze zniszczonych komórek.

Słupek wyizolowany z młodego pąka

Powstałe marszczenia i bliznowacenia powodują deformacje owoców pomidora określane w języku angielskim jako catfacing (po polsku koci uśmiech). Warunkami sprzyjającymi do powstawania takich zaburzeń są najczęściej: utrzymująca się zbyt długo niska temperatura w czasie kwitnienia i deficyt światła, duże różnice temperatury między dniem i nocą, nierównomierne zaopatrzenie roślin w wodę, mała wilgotność powietrza, zaburzenia w dystrybucji wapnia i azotu. Na nieprawidłowość narażone są częściej odmiany o bardzo dużych kwiatach charakteryzujących się zwiększoną (większą niż pięć) liczbą pylników, płatków i działek kielicha, wielkoowocowe, mocno karbowane z dużą liczbą komór nasiennych o cienkiej, mało elastycznej skórce i słabo rozwiniętej, pod skórką, warstwie wzmacniającej.

Korkowacenie owocu

Dr hab. Barbara Dyki prof. IO,

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl