Skąd wziąć 95 tys. pracowników sezonowych?

Pracownik sezonowy. Praca przy zbiorze brokułu
Pracownik w gospodarstwie rolnym

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej producenci owoców i warzyw domagają się szybkich działań rządu, w calu zabezpieczenia sezonowej siły roboczej. Ocenia się, że w 2017 r. ok. 80 tys. pracowników sezonowych zbierało w Zjednoczonym Królestwie warzywa i owoce. Na 2019 r. przewiduje się zapotrzebowanie sektora na poziomie 95 tys. osób.

Bez odpowiednich i szybkich działań władz dojdzie do chaosu co odbije się na stratach branży. Problem mogłoby rozwiązać wprowadzenie wizy dla pracowników sezonowych z krajów UE oraz spoza Unii. Wypowiadająca się w tej kwestii Kirstene Hair (Szkocka Partia Konserwatywna) podkreślała także, że aktualnie w Wielkiej Brytanii nie ma na rynku pracy wystarczającej liczby osób gotowych podjąć się pracy w tym sektorze. Wiza zdaje się być jedynym możliwym rozwiązaniem.

K. Hair podkreśla, że bez odpowiednich przepisów oraz pewności, że uda się sprowadzić na Wyspy Brytyjskie odpowiednią liczbę pracowników, producenci nie mogą zaplanować produkcji w swoich gospodarstwach. Jako przykład dla swoich argumentów podaje ona sytuację, której doświadczył jeden z rolników. Zatrudnił 90 osób, którzy byli okolicznymi mieszkańcami, jednak po 3 tygodniach pozostało w gospodarstwie przy pracy zaledwie 10 osób.

Źródło: dailymail

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności