yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSkierniewickie święto w rozmiarze XL

Skierniewickie święto w rozmiarze XL

W Skierniewicach zakończyło się Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. To już 40. edycja tej imprezy – przypadła ona w 560. rocznicę nadania Skierniewicom praw miejskich. W tym roku liczba wystawców sięgnęła 140, a zwiedzających… trudno zliczyć. Pomimo niekorzystnej aury, wielu wyjeżdżało z miasta z bagażnikami pełnymi zakupów.

 Świąteczny weekend rozpoczął się tradycyjnie paradą, która pod hasłem „Święto w wymiarze XL” przeszła ulicami miasta. Skierniewiczanki rywalizowały o tytuł „Kwiatu Skierniewic 2017”. Na XX Targach Ogrodniczo-Rolnych goście Święta kupowali w większości rośliny ozdobne, ale i drzewka i krzewy owocowe (najwięcej wystawców polecało borówkę wysoką, jagodę kamczacką oraz wszelkiego rodzaju maliny) oraz sadzonki truskawek.

Również wśród wystawców nie zabrakło oferentów takiego materiału szkółkarskiego. Były także stoiska dla wielbicieli mechanizacji: kombajny, ciągniki, sekatory oraz dobrego jedzenia – również przetworów z owoców, w tym róży owocowej i borówki amerykańskiej. Na hali OSiR można było zasięgać poradnictwa w zakresie ochrony, nawożenia i agrotechniki roślin ogrodniczych – dyżurowali pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa. W tej samej lokalizacji uwagę przyciągała wystawa kompozycji z udziałem owoców, warzyw i oczywiście kwiatów. Można było porównać walory różnych gatunków i odmian.

Pod tym samym dachem czekały Targi Zdrowej Żywności i Ogrodniczy Festiwal dla Najmłodszych. A tam – flagowa skierlotka w towarzystwie jabłek nadziewanych żurawiną, leczo, zupy grzybowej, pasztetu pieczarkowego. Gość specjalny Święta – Paweł Loroch (znany z Pytania na Śniadanie i Dzień Dobry TVN) prowadził Ogólnopolski Festiwal Roslinożercy. Czekały na zainteresowanych zielone warsztaty kulinarne i zielona kuchnia.

Wiele osób – jak słyszałam – pierwszy raz widzi takieeeee śliwki czy winogrona. Zatem – Skierniewice zapraszają: na następne, 41 Święto Kwiatów, Owoców Warzyw.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl