• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpadają ceny węgla

Spadają ceny węgla

Spadają ceny węgla na światowym rynku, to dobra wiadomość dla nas wszystkich. Zatem pozostaje pytanie, czy za chwilę “rządowa cena” za węgiel nie będzie wyższa od rynkowej?

Przez ostatni rok zmagaliśmy się z bardzo wysokimi cenami węgla w Polsce. Cena tony węgla wzrosła z 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł. Często zmagaliśmy się z brakiem surowca na składach.

Niedawno rząd wyszedł z inicjatywą tańszych zakupów węglowych. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą samorządy będą mogły sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Jak się okazuje, według Agencji Rozwoju Przemysłu międzynarodowy rynek węgla w październiku wszedł w fazę tzw. korekty. Krótko mówiąc spadają ceny węgla na światowym rynku. Czy ceny proponowane przez rząd, mogą okazać się wyższe od tej rynkowej?

Jak przeczytamy wypowiedź Łukasza Horbacza, prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, na portalu money.pl – Ceny węgla na światowych rynkach spadają. Indeks ARA był jeszcze w czerwcu na poziomie 390 dolarów, dzisiaj jest na poziomie 190 dolarów. Gdyby rząd nie ingerował w wolny rynek i pozwolił mu normalnie funkcjonować, to prawdopodobnie mielibyśmy dzisiaj węgiel na rynku w cenie 2000 zł brutto lub mniej. Zapowiedź węgla za 2 tys. zł spowodowała, że rynek zatrzymał się na trzy tygodnie. To powoduje, że mamy dużo drogo kupionego węgla głównie przez importerów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Rodzi się pytanie, czy był sens kupować przez rząd dużych ilości węgla po wysokich cenach w okresie, kiedy ceny biły swoje rekordy?

źródło: money.pl

 

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl