yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSpadek cen i zainteresowania krajowymi ziemniakami – sytuacja na rynku Bronisze

Spadek cen i zainteresowania krajowymi ziemniakami – sytuacja na rynku Bronisze [20.05.2022]

Nieco lepszy okres w handlu ziemniakami niestety nie trwał długo. Ogromna oferta produktów pochodząca z zagranicy negatywnie wpływa na krajowych producentów, którzy otrzymają za warzywo coraz to mniejsze wynagrodzenia. Spadki są także odczuwalne biorąc pod uwagę ziemniaki młode. Jak wygląda sytuacja cenowa w dniu 20.05.2022 r. na rynku hurtowym Bronisze?

Bolączką krajowych producentów jest nic innego jak import. Temat, który niejednokrotnie był poruszany, niemniej, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Na rynkach wciąż jest dostępna ogromna ilość zamienników z zagranicy, która znacząco wpływa zarówno na niższe ceny krajowego warzywa, jak i na zainteresowanie wśród kupujących. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zapasy polskiego ziemniaka są wciąż bardzo duże, a jego przechowywanie nie należy w obecnych czasach do najtańszych. Z przykrością słyszymy o tym jak wielu rolników przewiduje, że większość zwyczajnie się zmarnuje. Niestety, działań w kierunku zmniejszenia importu i wsparcia krajowych producentów wciąż nie zaznaliśmy.

Jak kształtuje się sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach? Wielu producentów dość mocno obawia się, co przyniesie przyszłość. Zainteresowanie ich produktami znacznie spadło, a sami upatrują przyczyny we wspomnianym imporcie. Ceny, na które możemy liczyć to najczęściej 10-12 zł za worek 15 kilogramowy. Zdarza się, że uda się sprzedać i za 13 zł, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wyższych stawek niestety próżno szukać na wzgląd silnej konkurencji ziemniaków ubiegłorocznych z Holandii i szerokiej gamy ziemniaków młodych z basenu Morza Śródziemnego, które kosztują 3-3,80 zł za kilogram.

Mówiąc natomiast o polskich ziemniakach młodych sytuacja wcale nie kształtuje się lepiej. O ile początkowa cena napawała optymizmem, tak teraz trzeba liczyć się z jej gwałtownym spadkiem. Ile więc otrzymamy za młode, krajowe warzywo? Ceny kształtują się w granicach 8 zł za kilogram, co w aktualnej porze roku stanowi bardzo niski poziom. Taka sytuacja jest również po części spowodowana zwiększoną podażą, która wynikła z niezmieniającej się, słonecznej pogody, niemniej, główną rolę niestety odgrywa import.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl